Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.09.2020, 15:59 Aktualizované dňa 02.09.2020 o 16:25

Nemci zistili, čím otrávili Navaľného. Bol to novičok

Nemecká vláda bude s partnermi v Európskej únii i NATO konzultovať spoločnú odpoveď ruskej strane.

Nemci zistili, čím otrávili Navaľného. Bol to novičok
Zdroj: Reuters

Lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného otrávili novičokom. Na základe vykonaných testov to podľa agentúry AP oznámila nemecká vláda.

Od Ruska požadujú neodkladné vysvetlenie

​Hovorca nemeckej vlády uviedol, že pri otrave ruského opozičného vodcu Navaľného bola nepochybne použitá nervovo paralytická látka skupiny novičok. Zistili to pracovníci v laboratóriu nemeckej armády, uvádza AP. Zistili to pracovníci v laboratóriu nemeckej armády, uvádza AP.

Novičokom boli otrávení aj bývalý ruský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra vo Veľkej Británii. Látka zároveň patrí medzi inhibítory cholínesterázy, o ktorých odborníci z berlínskej nemocnice Charite, v ktorej sa teraz Navaľnyj lieči, hovorili už skôr.

Hovorca Seibert uviedol, že vláda bude o výsledkoch testov informovať svojich partnerov v Európskej únii i NATO. Dodal, že s nimi bude tiež konzultovať "patričnú spoločnú odpoveď" ruskej strane. Od Ruska požaduje Berlín neodkladné vysvetlenie.

Štyridsaťštyriročný opozičník letel zo sibírskeho Tomsku do Moskvy, keď mu prišlo nevoľno. Lietadlo preto núdzovo pristálo v Omsku. Podľa svojej hovorkyne Kiry Jarmyšovej pil pritom politík ráno len čaj. Ruskí lekári možnosť otravy od začiatku odmietali s tým, že ju vykonané testy neukazujú.

Rusi zhabali cez sto predmetov

Ruské ministerstvo vnútra potom minulý týždeň oznámilo, že sa prípadom Navaľného zaoberá. Podľa oznámenia ruských úradov bolo zhabaných viac ako sto predmetov, ktoré môžu mať dôkaznú hodnotu. Boli tiež analyzované videozáznamy z bezpečnostných kamier.

"Prebieha viac ako dvadsať rôznych kriminalistických expertíz (forenzná, biologická, fyzikálna a chemická). V tejto chvíli neboli nájdené žiadne látky so silným účinkom ani narkotiká," citovala agentúra TASS poskytnuté informácie.

Ruská generálna prokuratúra tiež vo štvrtok požiadala berlínsku kliniku Charité o dôkazy potvrdzujúce jej predbežnú diagnózu. Ruská strana totiž nemá žiadne údaje svedčiace o tom, že by sa Navaľnyj stal obeťou zločinu.

"Požiadali sme nemeckú stranu, poprosili, aby poskytli ruskej strane vysvetlenie, informácie a dôkazy predbežnej diagnózy, ako ju určili, ako aj dokumenty týkajúce sa zdravotných údajov a práce nemeckých špecialistov počas prepravy ruského občana do Nemecka, aj počas jeho hospitalizácie na klinike Charité," povedal agentúre TASS hovorca prokuratúry Andrej Ivanov. Dodal, že Rusko je pripravené poskytnúť svoje údaje

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.