Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.09.2020, 11:43

Trump: Pentagon chce len viesť vojny, aby urobil radosť svojim dodávateľom

Prezident USA sa v posledných dňoch snažil odvrátiť obvinenia, že sa pred dvomi rokmi nelichotivo vyjadril o padlých amerických vojakoch.

Trump: Pentagon chce len viesť vojny, aby urobil radosť svojim dodávateľom
Zdroj: Reuters

Vrcholní predstavitelia amerického ministerstva obrany chcú neustále viesť vojny, aby robili radosť firmám, ktoré armáde dodávajú vojenské vybavenie. V pondelok to vyhlásil prezident Donald Trump, medzi ktorým a armádnymi vodcami rastie v posledných mesiacoch napätie, uviedla agentúra AP.

Trump: Vojaci ma milujú

Prezident sa v posledných dňoch snažil odvrátiť obvinenia, že sa pred dvomi rokmi nelichotivo vyjadril o padlých amerických vojakoch, vrátane tých, ktorí boli za prvej svetovej vojny pochovaní na vojenskom cintoríne vo Francúzsku. S kauzou prišiel časopis The Atlantic, ktorý sa odvoláva na nemenované zdroje, čo Trump kritizuje.

​Šéf Bieleho domu na pondelňajšej tlačovej konferencii zopakoval, že článok v časopise považuje za výmysel. "Nehovorím, že ma armáda miluje. Vojaci však áno," poznamenal.

"Najvyšší predstavitelia Pentagonu ma asi nemilujú, pretože oni nechcú robiť nič iné, než viesť vojny, aby všetky tie báječné spoločnosti, ktoré vyrábajú bomby, lietadlá a všetko ostatné, sa mali ďalej dobre," dodal Trump.

Problémy sa začali v lete

Prezidentove vzťahy s vojenskými veliteľmi sú napäté od leta, kedy Trump hrozil, že povolá armádu do ulíc niektorých amerických miest kvôli protestom a nepokojom, ktoré vypukli po zverejnení videa z tvrdého zákroku belošského policajta proti černochovi Georgeovi Floydovi.

Floyd mal už predtým opakovane problémy so zákonom, od krádeží cez prechovávanie drog až po ozbrojené prepadnutia, za ktoré bol odsúdený na päť rokov za mrežami, uviedla BBC.

Roztržka s top generálom

Nezhody vypukli aj medzi prezidentom a najvyššie postaveným generálom armády Markom Milleym. Ten stál na začiatku júna po Trumpovom boku pri kontroverznom fotení pred kostolom na námestí Lafayette Square oproti Bielemu domu, kvôli ktorému podľa mnohých pozorovateľov polícia silou rozohnala prevažne pokojný protest.

Milley, ktorý mal na sebe pri udalosti maskáčovú uniformu, však neskôr vyhlásil, že svoju prítomnosť na akcii ľutuje, pretože vyvolala dojem, že je armáda zapojená do domácej politiky.

Jedným z Trumpových predvolebných sľubov bola rozsiahla modernizácia armády, podľa časopisu Forbes jeho administratíva medzi rokmi 2016 až 2020 zvýšila rozpočet Pentagonu o štvrtinu. Agentúra AP pripomína, že minister obrany Mark Esper, ktorého menoval Trump, bol do roku 2017 hlavným washingtonským lobistom zbrojovky Raytheon.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.