Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2020, 07:25

Rekordný nárast prípadov v Česku. Prvýkrát pribudlo za jeden deň vyše tisíc nakazených

Najhoršia situácia je v Prahe, kde sprísňujú opatrenia.

V utorok pribudlo v Česku rekordných 1 164 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, doterajším maximom bolo pritom piatkových 796 prípadov. Rekordný je aj počet aktuálne chorých, ktorých je 9 272. U väčšiny z nich má choroba mierny priebeh, mnohí sú bez príznakov.

Hospitalizovaných s Covidom-19 je 234 ľudí, vo vážnom stave je podľa posledných údajov ministerstva zdravotníctva 62 pacientov, najviac od 29. apríla.

Celkovo sa za viac ako pol roka od prvých potvrdených prípadov koronavírusu v Česku nakazilo 29 877 ľudí, z nich sa cez 20-tisíc už vyliečilo a 441 zomrelo.

Najhoršia situácia s výskytom koronavírusu je podľa epidemiológov v Prahe, ako jediná je na mape okresov podľa rizika nákazy v oranžovom stupni.

Podľa českého ministerstva zdravotníctva začal v hlavnom meste komunitný prenos, odo dneška sa tam tak opatrenia proti šíreniu koronavírusu sprísňujú. Do obchodov a nákupných centier je vstup znova možný len so zakrytými ústami a nosom. Stravovacie zariadenia musia byť medzi polnocou a šiestou hodinou ráno uzavreté.

Najvýraznejší nárast počtu nakazených za posledných sedem dní v prepočte na 100-tisíc má teraz Pelhřimovsko, pribudlo tam 102 nových prípadov Covidu-19. Nákaza sa potvrdila okrem iného v domove pre seniorov v Humpolci. So starostlivosťou o seniorov bude na žiadosť kraja oddnes vypomáhať 15 vojakov.

Cez 88 nakazených na 100-tisíc obyvateľov za sedem dní má potom Praha a okres Plzeň-juh. Riaditeľ Krajskej hygienickej stanice v Plzni Přemysl Tomašuk kvôli zvýšenému výskytu choroby Covid-19 vyhlásil v utorok v Novej Vsi na Plzeňsku mimoriadne opatrenia.

Ľudia tam oddnes musia povinne nosiť na verejných priestranstvách rúška či respirátory, musia dodržiavať odstupy, nesmú sa zhromažďovať. Pre verejnosť sa zavreli reštaurácie a obecný úrad, nesmú sa organizovať kultúrne, spoločenské a športové akcie ani súkromné oslavy.

V celej krajine od 1. septembra platí povinnosť mať zakrytá ústa a nos vo verejnej doprave, na úradoch a ďalej v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.