TASR
StoryEditor

Bieloruskú laureátku Nobelovej ceny prišli brániť viacerí diplomati, hrozí jej únos

09.09.2020, 21:17
Autor:
TASRTASR
Alexijevičová je momentálne poslednou členkou predsedníctva opozíciou vytvorenej Koordinačnej rady, ktorá je ešte na slobode.

Veľvyslanci Švédska, Rakúska a Rumunska v stredu v Minsku prišli do bytu bieloruskej spisovateľky Sviatlany Alexijevičovej, aby zabránili jej prípadnému zadržaniu a vyjadrili takto podporu bieloruskej opozícii.

Informovali o tom v stredu švédsky denník Dagens Nyheter i ruský spravodajský portál RBK, ktorý napísal, že laureátku Nobelovej ceny za literatúru prišli brániť diplomati Litvy, Nemecka, Poľska, Slovenska, Česka a Švédska.

Fotografia zo stretnutia diplomatov v Alexijevičovej byte zverejnila švédska ministerka zahraničných vecí Ann Lindeová na svojom konte na sociálnej sieti Twitter.

Podozriví ľudia

Na možnú hrozbu svojho únosu a zadržania upozornila Alexijevičová na sociálnych sieťach, keď si v okolí domu, kde býva, všimla neznámych mužov, ktorí neskôr klopali na jej dvere.

Redaktori proopozičných médií, zalarmovaní jej príspevkom na sociálnych sieťach, sa o krátky čas zhromaždili pred jej domom.

Ako na svojom webe napísal denník L'Ouset France, nevysvetliteľné a náhle zmiznutia známych predstaviteľov bieloruskej opozície sú v posledných dňoch častou praxou.

Posledná na slobode

Alexijevičová je momentálne poslednou členkou predsedníctva opozíciou vytvorenej Koordinačnej rady, ktorá je ešte na slobode.

Naposledy bol zadržaný Maksim Znak, ktorý v stredu prišiel do svojej kancelárie, odkiaľ sa mal ku kolegom pripojiť v rámci videokonferencie. Stihol však len poslať krátku správu so slovom "masky".

Informovala o tom tlačová služba Koordinačnej rady, ktorá na sociálnej sieti Telegram zverejnila aj fotografiu zachytávajúcu Znaka, ako ho eskortujú neznámi maskovaní muži v civile.

Neskôr bieloruský Vyšetrovací výbor informoval, že Znak a ďalšia — mediálne známejšia — členka predsedníctva Koordinačnej rady Maryja Kalesnikavová sú vo vyšetrovacej väzbe na základe podozrenia z pokusu o uzurpáciu moci v Bielorusku a z činnosti zameranej na destabilizáciu sociálno-politickej a ekonomickej situácie.

Kalesnikavovú ráno 7. septembra uniesli neznámi muži priamo z ulice v centre Minska. V utorok ráno sa objavila informácia, že bieloruské úrady sa jej pokúsili nanútiť exil a odviezť na Ukrajinu.

Tento zámer im nevyšiel — okrem iného aj pre to, že Kalesnikavová tesne pred hranicou zničila svoj pas.

Následne ju bieloruskí pohraničníci zadržali. Podľa svojej právničky sa momentálne nachádza vo vyšetrovacej väznici v Minsku.

Väzenské tresty pre členov 

Bieloruská generálna prokuratúra nedávno deklarovala, že činnosť Koordinačnej rady je zameraná na uzurpáciu moci v krajine, preto proti nej vedie vyšetrovanie.

Na výsluch boli od vzniku Koordinačnej rady predvolaní prakticky všetci členovia jej predsedníctva vrátane Alexijevičovej.

Viacerých z predstaviteľov Koordinačnej rady za účasť na stále prebiehajúcich protestoch proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi i svoje politické aktivity odsúdili na niekoľkodňové väzenské tresty.

Ďalší boli donútení k odchodu z krajiny. Samotná Alexijevičová však aj v stredu deklarovala, že z Bieloruska neodíde. Uznala však, že bezpečnostné zložky majú svoje metódy, ako k tomu odporcov režimu donútiť.

Členovia rady opakovane tvrdia, že sa nechcú dostať k moci, iba sa snažia revidovať výsledky prezidentských volieb, ktoré podľa bieloruskej volebnej komisie vyhral Lukašenko.

01 - Modified: 2022-10-03 19:06:24 - Feat.: - Title: Návrat do čias Sovietskeho zväzu: Lukašenko chce, aby školáci chodili na zemiakové brigády 02 - Modified: 2022-09-28 13:02:29 - Feat.: - Title: Zatiahnutie Bielorusov do vojny bude Lukašenkova politická samovražda, tvrdí opozičná líderka Cichanovská 03 - Modified: 2022-09-26 18:27:13 - Feat.: - Title: Nech si utekajú, treba sa rozhodnúť, čo s nimi. Lukašenko odsúdil utekajúcich pred mobilizáciou v Rusku 04 - Modified: 2022-08-26 13:07:32 - Feat.: - Title: Bieloruské vojenské lietadlá boli modifikované, aby mohli niesť jadrové zbrane, tvrdí Lukašenko 05 - Modified: 2022-08-09 22:00:00 - Feat.: - Title: Nezabúdame na Lukašenkove zločiny
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
10. december 2022 03:56