Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2020, 13:20

Začína to byť opäť vážne, hovorí Kurz. Rakúsko zavádza celoplošné opatrenia

V Rakúsku za posledných 24 hodín pribudlo 580 potvrdených prípadov nákazy vírusom SARS-CoV-2.

Začína to byť opäť vážne, hovorí Kurz. Rakúsko zavádza celoplošné opatrenia
Zdroj: Reuters

V Rakúsku sa kvôli šíreniu koronavírusu od pondelka sprísnia pravidlá nosenia rúšok. Ľudia si budú musieť ústa a nos znovu zakrývať v obchodoch, v prevádzkach služieb, na úradoch či v školách. Na tlačovej konferencii to dnes oznámil kancelár Sebastian Kurz.

Obmedzená bude opäť aj kapacita verejných podujatí.

"Začína to byť opäť vážne," uviedol Kurz. Zdôraznil, že vláda očakávala, že sa situácia okolo koronavírusu s príchodom jesene opäť zhorší. "Práve táto situácia teraz nastala," povedal.

V Rakúsku za posledných 24 hodín pribudlo 580 potvrdených prípadov nákazy vírusom SARS-CoV-2. Vo štvrtok ministerstvo zdravotníctva informovalo dokonca o 664 prípadoch. Zhruba polovicu z dnes ohlásených prípadov odhalili zdravotníci v hlavnom meste Viedni.

Nové opatrenia budú platiť od nedeľnej polnoci na celom území Rakúska. Ľudia budú musieť rúška opäť nasadiť v obchodoch, v prevádzkach služieb, na úradoch a všade, kde prichádza do kontaktu predajca so zákazníkom.

Deti budú musieť rúška nosiť v školách okrem tried. Nos a ústa si budú musieť opäť zakrývať aj zamestnanci reštaurácií, kaviarní a krčiem. Hostí budú môcť pritom obsluhovať len na miestach na sedenie.

Akcie budú mať v Rakúsku od pondelka obmedzenú kapacitu. Ak nebudú mať ľudia rezervované na miesta na sedenie, bude ich môcť byť vnútri maximálne 50 a vonku nanajvýš 100. Na veľkých akciách s vyhradeným sedením bude kapacita vnútri obmedzená na 1 500 a vonku na 3 000.

Na štvorstupňovom koronavírusovom semafore zostáva zatiaľ väčšina Rakúska v zelenej zóne s nízkym rizikom nákazy. V žltej kategórii so stredným rizikom sú teraz Viedeň, priľahlý okres Korneuburg, Viedenské Nové Mesto, Graz, Innsbruck a tirolské okresy Kufstein a Schwaz.

Cieľom nových opatrení je podľa Kurza zamedziť rozsiahlej uzávere s dopadom na hospodárstvo ako na jar. Minister zdravotníctva Rudolf Anschober označil situáciu za "vážnu". Upozornil, že sa zhoršuje aj v okolitých krajinách, a na prvom mieste pritom menoval Česko.

V deväťmiliónovom Rakúsku sa od začiatku epidémie nakazilo koronavírusom takmer 32-tisíc ľudí. V súčasnosti je ich infikovaných asi 4 800. S covidom-19 zomrelo 750 pacientov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.