Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2020, 12:43

Únia odsúdila popravu iránskeho zápasníka. Jeho priznaniu malo predchádzať mučenie

Afkárí sa údajne priznal k niekoľkým trestným činom vrátane vraždy príslušníka bezpečnostných síl.

Únia odsúdila popravu iránskeho zápasníka. Jeho priznaniu malo predchádzať mučenie
Zdroj: Reuters

Európska únia v pondelok odsúdila popravu iránskeho zápasníka Navída Afkárího, ktorého v sobotu popravili za zabitie príslušníka bezpečnostných zložiek. Informovala o tom agentúra AFP.

"Európska únia túto popravu veľmi rázne odsudzuje. Ľudské práva zostávajú ústrednou črtou našej spolupráce s Iránom. V tejto otázke tak budeme s iránskymi orgánmi ďalej spolupracovať prostredníctvom miestneho zastúpenia EÚ v Teheráne, ako aj v jednotlivých prípadoch, akým je táto poprava," uviedol hovorca šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella Peter Stano.

Afkárího popravu odsúdilo aj nemecké ministerstvo zahraničných vecí. Podľa amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea bola jeho poprava "brutálnym a krutým činom a nehoráznym útokom na ľudskú dôstojnosť".

Znepokojenie nad Afkárího rozsudkom vyjadril na Twitteri aj americký prezident Donald Trump. O Afkárího poprave informoval Kázem Músaví, šéf iránskej provincie Fars.

Dvadsaťsedemročný Afkárí sa údajne priznal k niekoľkým trestným činom vrátane vraždy príslušníka bezpečnostných síl, avšak podľa jeho matky a viacerých ľudskoprávnych organizácií si úrady priznanie vynútili násilím.

Iránskeho reprezentanta vraj predtým vo väznici kruto mučili. Viacerí svetoví zápasníci sa postavili Afkárímu na obranu a žiadali jeho prepustenie na slobodu.

Afkárího, ktorý v minulosti dosiahol na národných šampionátoch niekoľko medailových úspechov, odsúdili na trest smrti, 6,5-ročné väzenie a 74 rán bičom. Najvyšší iránsky súd jeho odvolanie proti trestu zamietol.

Dlhoročné väzenie dostali aj jeho bratia Váhid a Habíb, ktorí sa takisto zapojili do protestov proti tamojšiemu vládnemu režimu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.