Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.09.2020, 20:04 Aktualizované dňa 15.09.2020 o 20:16

Spojené arabské emiráty a Bahrajn nadviazali diplomatické vzťahy s Izraelom

Donald Trump označil normalizáciu vzťahov oboch arabských krajín s židovským štátom za začiatok "nového Blízkeho východu".

Spojené arabské emiráty a Bahrajn nadviazali diplomatické vzťahy s Izraelom
Zdroj: Reuters

Zástupcovia Spojených arabských emirátov a Bahrajnu podpísali vo Washingtone dohodu o nadviazaní plnohodnotných diplomatických vzťahov s Izraelom. Prezident Donald Trump označil normalizáciu vzťahov oboch arabských krajín s židovským štátom za začiatok "nového Blízkeho východu".

Ešte pred ceremóniou, ktorá sa odohrala na trávniku u Bieleho domu, Trump uviedol, že nadviazať oficiálne vzťahy s Izraelom by mohlo ešte ďalších päť alebo šesť krajín.

Spojené štáty zohrali v rokovaniach úlohu prostredníka, pričom pre Trumpa sú podľa mnohých pozorovateľov dohody významným úspechom, z ktorého bude chcieť ťažiť len necelé dva mesiace pred voľbami, v ktorých sa usiluje o znovuzvolenie.

Trump hovoril v súvislosti s podpisom dnešnej dohody o "úsvite nového Blízkeho východu". "Toto popoludnie sme tu, aby sme zmenili chod dejín," vyhlásil.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v rovnakom duchu označil dnešný akt za "dejinný bod obratu", ktorý môže raz a navždy ukončiť izraelsko-arabský konflikt.

Minister zahraničia SAE šejk Abdalláh bin Zajd Nahaján poďakoval v prejave Netanjahuovi za to, že pozastavil plány anexie okupovaných častí západného brehu Jordánu, na ktorý si robia nárok Palestínčanmi.

Rozhodnutie o normalizácii vzťahov s Izraelom oznámili SAE v polovici augusta. Boli vtedy ešte len treťou arabskou krajinou, ktorá sa k podobnému kroku rozhodla. Naposledy tak urobilo Jordánsko v roku 1994 a pred ním Egypt v roku 1979.

Od oznámenia SAE sa však v diplomatických kruhoch diskutovalo o tom, že by sa po tomto "prelomení tabu" mohli k Abú Zabí pridať aj iné krajiny. To potvrdil minulý týždeň Trump, keď v piatok oznámil, že ďalším štátom bude práve Bahrajn.

Nadväzovanie diplomatických vzťahov s Izraelom sa deje na pozadí zdieľaných obáv zúčastnených krajín z počínania Iránu. Trumpova vláda sa podľa agentúry Reuters pokúsila k rovnakému kroku prinútiť aj ďalšie sunnitské krajiny, predovšetkým najvplyvnejšiu z nich - Saudskú Arábiu. Rijád dal však najavo, že na to teraz nie je pripravený.

V čase podpisovej ceremónie vo Washingtone sa v južnom Izraeli rozozvučali varovné sirény, ktoré označovali vypálenie rakiet z palestínskeho pásma Gazy. Palestínčania už bezprostredne po ohlásení normalizácie vzťahov medzi SAE a Izraelom odsúdili dohodu ako "ranu dýkou do chrbta" arabskej jednote.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.