Reuters
StoryEditor

Rusko obvinilo Washington z pokusu o podnietenie revolúcie v Bielorusku

16.09.2020, 19:21
Autor:
TASRTASR
Podľa agentúry Reuters ide o doposiaľ najsilnejšiu rétoriku zo strany Ruska v súvislosti s bieloruskými protestmi.

Rusko v stredu obvinilo Washington z pokusu o podnietenie revolúcie v Bielorusku, kam medzičasom vycestoval ruský minister obrany Sergej Šojgu rokovať o vojenských vzťahoch, informovala agentúra Reuters.

"V podstate hovoríme o úboho maskovanom pokuse o zorganizovanie ďalšej 'farebnej revolúcie' a protiústavného prevratu, ktorého ciele a zámery nemajú nič spoločné s bieloruskými občanmi," uviedol podľa agentúry RIA riaditeľ Služby zahraničnej rozviedky Ruskej federácie (SVR) Sergej Naryškin.

​Naryškin podľa Reuters obvinil Spojené štáty z financovania bieloruských protivládnych blogerov, z trénovania aktivistov prostredníctvom mimovládnych organizácií, ako aj z podpory iných osôb vrátane opozičnej líderky Sviatlany Cichanovskej.

"Podľa informácií SVR zohráva USA v Bielorusku kľúčovú rolu," povedal Naryškin.

Padajú obvinenia 

Podľa agentúry Reuters ide o doposiaľ najsilnejšiu rétoriku zo strany Ruska v súvislosti s bieloruskými protestmi.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko obvinil USA zo spolčovania sa s Poľskom, Litvou, Českom a Ukrajinou, aby tak spoločne útočili na jeho vládu.

"Taktiky organizátorov (protestov) boli postavené na klasickej americkej učebnici o farebnej revolúcii," povedal Lukašenko.

Na strane Lukašenka

Lukašenko v rozhovore s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom počas rokovania v Minsku uviedol, že svojho ruského náprotivka Vladimira Putina požiadal o dodávku zbraní. Nešpecifikoval však, o aké zbrane ide.

Rusko sa v bieloruskej kríze postavilo na stranu Lukašenka, zatiaľ čo Západ označil výsledky volieb za sfalšované a odsúdil tvrdé zákroky voči demonštrantom.

Putin koncom augusta oznámil, že Rusko na Lukašenkovu žiadosť vytvorilo záložnú policajnú jednotku, ktorá by mala byť nasadená v prípade, ak by sa situácia počas demonštrácií v Bielorusku vymkla spod kontroly.

01 - Modified: 2022-08-09 22:00:00 - Feat.: - Title: Nezabúdame na Lukašenkove zločiny 02 - Modified: 2022-08-02 17:24:44 - Feat.: - Title: Pelosiová: Naša návšteva demonštruje silný záväzok USA voči Taiwanu 03 - Modified: 2022-07-22 19:01:51 - Feat.: - Title: Stovky dronov a raketomety HIMARS. USA poskytnú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc 04 - Modified: 2022-07-21 18:51:23 - Feat.: - Title: Rusofóbna politika Washingtonu škodí maďarsko-ruským vzťahom. Mal by riešiť svoje problémy, hovorí Lavrov 05 - Modified: 2022-07-21 17:54:36 - Feat.: - Title: Lukašenko prekvapil. Pripustil, že Bielorusko je autoritársky štát
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
18. august 2022 06:28