Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2020, 21:02

Lukašenko oznámil uzavretie hraníc s najsilnejšími kritikmi Poľskom a Litvou

Alexander Luakšenko tiež vyhlásil, že posilní hranicu s Ukrajinou.

Lukašenko oznámil uzavretie hraníc s najsilnejšími kritikmi Poľskom a Litvou
Zdroj: TASR/AP

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko dnes oznámil, že zatvorí hranice s Poľskom a Litvou, ktorí patria medzi najsilnejších kritikov jeho režimu. Posilniť chce ochranu hraníc s Ukrajinou.

Autoritársky vodca, ktorý čelí podozreniu, že augustové voľby hlavy štátu vyhral podvodom, sa tiež zaprisahal, že voľby neboli sfalšované. Informovali o tom agentúry.

"Sme nútení stiahnuť vojská z ulíc, pol armády povolať do zbrane a uzavrieť štátnu hranicu zo západu - predovšetkým s Litvou a Poľskom," povedal Lukašenko podľa nezávislého spravodajského serveru Tut.by na fóre, ktoré sa na jeho podporu konalo v kultúrnom a športovom komplexe v hlavnom meste Minsku.

Dodal, že "s veľkou ľútosťou" musí tiež posilniť štátnu hranicu s "bratskou Ukrajinou".

"Prisahám, že vo voľbách neboli žiadne klamstvá, nemôžete sfalšovať voľby na 80 percent," vyhlásil Lukašenko podľa agentúry TASS takisto na fóre. Tvrdil pritom, že jeho odporcovia výsledky hlasovania k "útoku na mierumilovné hlavné mesto" nepotrebovali.

V Bielorusku vypukli po sporných prezidentských voľbách z 9. augusta protesty po tom, čo úrady vyhlásili za víťaza Lukašenka.

Opozícia to považuje za podvod a výsledok volieb neuznala ani EÚ. Lukašenko údajne získal 80 percent hlasov pri 80-percentnej účasti.

Autoritársky prezident, ktorý krajine vládne tvrdou rukou už 26 rokov, ponechal bez povšimnutia skutočnosť, že v mnohých bieloruských mestách už šiesty týždeň pokračujú protesty s tvrdými zákrokmi bezpečnostných síl.

Každú nedeľu sa na nich pritom podľa odhadov opozície aj novinárov v Minsku zúčastňuje 100-tisíc ľudí, ktorí požadujú Lukašenkov odchod a nové voľby hlavy štátu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.