Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2020, 14:26 Aktualizované dňa 18.09.2020 o 15:03

Radikálne zhoršenie situácie v Česku: Babiš hovorí o opätovnom zavedení núdzového stavu

Núdzový stav v Česku už bol od polovice marca do polovice mája.

Český premiér Andrej Babiš v piatok nevylúčil opätovné vyhlásenie núdzového stavu, ktorý v Česku platil od polovice marca do polovice mája a umožnil prijatie pomerne tvrdých protiepidemických opatrení. Stalo by sa to v prípade, že by české ministerstvo zdravotníctva potrebovalo zaviesť niektoré opatrenia mimo svoje právomoci. 

"Samozrejme je to otázka na ministra zdravotníctva, ktorý musí zdôvodniť, či tie opatrenia, ktoré navrhuje, sú v súlade so zákonmi. Aby sa nestalo, že nejaké opatrenia, ktoré urobí, bude s nimi v rozpore a potom to bude niekto žalovať," uviedol Babiš.

Návrh príde možno v pondelok

Český premiér tiež povedal, že český minister zdravotníctva Adam Vojtěch s príslušným návrhom už možno príde v pondelok na rokovaní vlády. "V momente, keď to navrhne, tak to na vláde budeme riešiť," dodal Babiš. 

Pražský mestský súd v apríli zrušil štyri opatrenia ministerstva zdravotníctva, ktoré v súvislosti s koronavírusovou pandémiou obmedzili voľný pohyb a maloobchod. Podľa rozsudku sú nezákonné, pretože ich vláda neprijala podľa krízového zákona.

Kabinet potom preferoval krízové opatrenia, ktoré schvaľoval ako celok, v máji však musel zostávajúce opatrenia previesť pod režim predpisu o ochrane verejného zdravia, pretože by s koncom núdzového stavu stratili platnosť.

Česká vláda sa kvôli tomu v máji rozhodla rozšíriť právomoci ministerstva zdravotníctva osobitným zákonom, ktorého účinnosť plánovala do konca tohto roka. Novela mala dať rezortu výslovne právomoc regulovať napríklad obchod, služby aj prevádzkarne výroby, kúpalisko a akékoľvek verejné i súkromné akcie, a to celoštátne. Predloha sa však v Snemovni doteraz nachádza iba pred úvodným kolom prerokúvaní.

Nákaza rýchlo postupuje

Podľa premiéra nákaza rýchlo postupuje. "Takže ja môžem len poprosiť všetkých, aby skutočne už to brali vážne, pretože skrátka sú medzi nami ľudia, ktorí neakceptujú rúška a ktorí sú proti opatreniam," povedal tiež Babiš.

"Hlavne je tu medzigeneračný problém, ja rozumiem tomu, že hlavne mladým ľuďom sa to nepáči, ale máme veľký nárast ľudí v nemocniciach," pokračoval s tým, že je potrebné chrániť starších ľudí a dôchodcov.

Babiš sa tiež vyjadril k obnoveniu fungovania Ústredného krízového štábu, po ktorom volala koaličná sociálna demokracia aj väčšina opozície. Český premiér povedal, že reagoval na naliehanie županov. Tí si želajú spoluprácu s ministrom vnútra Jánom Hamáčkom, ktorý bude v jeho čele pokračovať.

Babiš pripustil, že k tomu prispela nevraživosť medzi krajmi a ministerstvom zdravotníctva. "Spolupráca nebola dobrá. Župani preto tlačili na aktiváciu krízového štábu. Stane sa platformou pre komunikáciu medzi jednotlivými rezortmi a krajmi," povedal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.