Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2020, 12:35

Koronavírus v Česku: Prymulu sila druhej vlny zaskočila, Hamáček hovorí o fatálnej chybe

České zdravotníctvo je pripravené na 120-tisíc nakazených, potom systém začne kolabovať.

Český minister vnútra Jan Hamáček mieni, že vývoj epidémie je tak vážny, že nastal čas maximálne obmedziť sociálne kontakty, čo znamená zrušiť hromadné akcie. Povedal to denníku Právu. Za fatálnu chybu považuje, že sa odkladalo znovuzavedenie rúšok. Podľa neho je Česko v situácii, keď Talianom a ďalším ukazuje, čo sa stane, keď neprijmú prísne opatrenia.

Hranica kolapsu je 120-tisíc nakazených

"Už nejakú dobu hovorím, že situácia je vážna. Prvé varovanie prišlo na konci júla, kedy čísla začali pomaly rásť. Ak si spomínate, tak vtedy som vystúpil na tlačovej konferencii a povedal som, že situácia je alarmujúca, a vyzval som občanov, aby nečakali na nejaká nariadenia a v uzavretých priestoroch nosili dobrovoľne rúška. Dozvedel som sa, že straším ľudí," uviedol sociálny demokrat, český vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček.

​Dodal, že české zdravotníctvo je pripravené na 120-tisíc nakazených, potom systém začne kolabovať. "Musíme sploštiť krivku exponenciálneho rastu. A to ide jedine dôsledným dodržiavaním nariadení, teda rúška, rúška, rúška a nechodiť tam, kde je viac ľudí," dodal Hamáček.

Na otázku, či by mal vo funkcii skončiť minister zdravotníctva Adam Vojtěch z hnutia ANO, ako k tomu vyzýva napríklad ODS, odpovedal, že "otvorene povedané, teraz už je to jedno." Podľa neho je kľúčové, aby sa to začalo riadiť centrálne, podľa krízového zákona, v spolupráci s županmi.

Prymula nečakal, že druhá vlna bude tak silná

Český epidemiológ a vládny splnomocnenec pre vedu a výskum v zdravotníctve Roman Prymula sobotňajším Ľudovým novinám povedal, že budúci týždeň možno očakávať tri až štyri tisícky novo infikovaných denne. Situácia by sa podľa neho mala zlepšiť o tri týždne, kedy sa prejavia súčasné opatrenia. Krivka nakazených by mohla začať klesať. V piatok v Česku pribudlo 2 111 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. To je zhruba o tisícku menej, než bol štvrtkový rekordný počet, ale približne rovnako ako v stredu.

​Prymula uviedol, že nečakal, že druhá vlna epidémie bude tak silná. "Osobne som si myslel, že to zvládneme o niečo lepšie. Podceňovanie vírusu nebolo správne a vypomstilo sa nám," povedal Lidovým novinám.

​Rovnako ako Hamáček hovorí o nutnosti "striktne minimalizovať kontakty". "Budeme sa snažiť aspoň na dobu jedného až dvoch mesiacov obmedziť kontakty na rôznych spoločenských akciách a podobne. Môžeme očakávať, že oranžová farba na semafore, ktorý člení Česko podľa rizika nákazy, bude cez víkend vo väčšine krajov," povedal. Teraz je na mape regiónov podľa rizika nákazy covidom-19 Praha na najhoršom, teda červenom stupni. Ďalších desať okresov je oranžových, väčšina zatiaľ zelených a zvyšné majú bielu farbu označujúcu malé riziko.

​S plošným zatváraním škôl sa podľa Prymulu teraz v Česku nepočíta. Môže sa podľa neho stať, že bude ďalej obmedzená otváracia doba barov a reštaurácií, ktoré teraz musia mať zatvorené medzi polnocou a šiestou hodinou rannou. "Môže sa to stať. Myslím si, že k obmedzeniu dôjde. Ale zrejme sa obmedzia skôr kapacity podnikov a nariadenia budú regionálne," povedal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.