Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.09.2020, 17:14

V Sýrii zvažujú žalobu na Trumpa za zámer zabiť Asada

Podanie žaloby zvažuje sýrska advokátka komora.

V Sýrii zvažujú žalobu na Trumpa za zámer zabiť Asada
Zdroj: Reuters

Sýrska advokátska komora skúma možnosť podania žaloby na amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho vyjadrenie, že mal v rok 2017 v úmysle vydať pokyn na fyzickú likvidáciu sýrskeho vodcu Bašára Asada.

Informovala o tom televízna stanica al-Hadas, ktorá sa odvolala na vyjadrenie šéfa advokátskej komory Firasa Fárisa.

Fáris spresnil, že komora o dva týždne usporiada právnickú konferenciu, aby sa v diskusii na nej zistilo, či je súdne konanie v tejto veci v štátnom záujme Sýrie a "aké výhody to prinesie".

Podľa Fárisa sa sýrski právnici "nesnažia o nejaký druh demonštračnej akcie".

"Účel trestného stíhania Trumpa musí byť presvedčivo odôvodnený," uviedol šéf komory. Fáris zároveň neuviedol, v čom mene by bola žaloba podaná.

Sýrske ministerstvo zahraničných vecí tento týždeň obvinilo americkú administratívu z využívania metód, k akým sa utiekajú teroristické skupiny, aby na Blízkom východe dosiahli svoje ciele.

Vo vyhlásení sa uvádza, že "priznanie sa prezidenta Trumpa k zámeru tvrdo zakročiť proti hlave sýrskeho štátu plne demonštruje úroveň, akú dosiahla bezohľadnosť v politickom myslení a správaní americkej administratívy".

Trump v utorok v rozhovore pre televíziu Fox News pripustil, že v roku 2017 chcel dať Asada zlikvidovať. Vtedajší americký minister obrany James Mattis bol však proti.

Na otázku, či ľutuje, že sýrsky prezident nebol zavraždený, Trump odpovedal, že "ho to nemrzí".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.