Reuters
StoryEditor

Rusko nebude brať do úvahy agresívne požiadavky USA, hovorí Lavrov

24.09.2020, 20:53
Autor:
TASRTASR
Ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov rokoval s iránskym ministrom Mohammadom Džavádom Zarífom.

Moskva nemá v úmysle brať do úvahy nelegitímne požiadavky USA týkajúce sa Iránu, uviedol po štvrtkových rokovaniach s iránskym rezortným partnerom Mohammadom Džavádom Zarífom šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

"Počúvame, ako Washington hovorí, že všetci tí, ktorí sa nestotožnia s jeho pohľadom na situáciu (...) budú potrestaní ďalšími opatreniami, ktoré USA prijmú, vrátane ekonomických," povedal ruský minister na tlačovej konferencii po moskovských rokovaniach.

"Môžem hovoriť iba v mene Ruska. Pri budovaní svojej politiky Rusko nebude v žiadnom prípade brať do úvahy tieto agresívne požiadavky, ktoré nemajú právnu silu," uviedol Lavrov, ktorého citovala agentúra TASS.

Lavrov vyjadril nádej, že ďalšie krajiny, ktoré spolupracujú s Iránom, "zaujmú zásadné stanovisko a budú sa riadiť svojimi národnými záujmami, nie potrebou počúvať príkazy zo zámoria".

Pokračuje dialóg

Podľa jeho slov zároveň pokračuje dialóg s USA. "Snažíme sa našim americkým kolegom vysvetliť, že tento druh prístupu k medzinárodnému právu nikam nevedie. Zatiaľ nevieme, aký bude výsledok, keď vidíme, ako arogantne Washington prijíma takéto výzvy," dodal šéf ruskej diplomacie.

Spojené štáty v sobotu 19. septembra jednostranne ohlásili opätovné zavedenie sankcií OSN voči Iránu a prisľúbili potrestať tých, ktorí ich porušia.

USA zároveň prisľúbili potrestať každú členskú krajinu OSN, ktorá by protiiránske sankcie porušila.

Osamotené USA

Spojené štáty sú však v tejto otázke takmer osamotené: všetky ostatné veľmoci — Čína, Rusko, ako aj európski spojenci USA — toto vyhlásenie spochybnili.

Irán v roku 2015 uzavrel dohodu s piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN (Spojenými štátmi, Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou) a Nemeckom.

USA pod vedením prezidenta Donalda Trumpa od dohody v máji 2018 jednostranne odstúpili a uvalili na Teherán sériu sankcií.

Jadrová dohoda zaväzuje Teherán k výraznému obmedzeniu jeho jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií.

01 - Modified: 2023-11-24 21:44:28 - Feat.: - Title: Severné Macedónsko dočasne pozastaví zákaz letov z Ruska, aby mohol Lavrov prísť na konferenciu OBSE 02 - Modified: 2023-11-21 15:16:05 - Feat.: - Title: Lavrov hostil ministrov arabských a moslimských krajín, témou bola vojna v Gaze 03 - Modified: 2023-11-12 13:54:19 - Feat.: - Title: Únia sa márne pokúša vytlačiť Rusko zo Strednej Ázie. Nemienime zmiznúť, tvrdí Lavrov 04 - Modified: 2023-11-08 11:19:35 - Feat.: - Title: Bojkot ruských energií poškodil svetovú energetickú bezpečnosť, vyhlásil Lavrov. Európu nazval vazalom USA 05 - Modified: 2023-10-19 05:48:35 - Feat.: - Title: Rusko a Severná Kórea dosiahli podľa Lavrova "novú strategickú" úroveň vzťahov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. november 2023 23:18