Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2020, 13:39

Strednej Európe sa nedarí skrotiť koronavírus. Dôvodom sú aj nezrozumiteľné signály politikov

Denník Financial Times popísal problémy v zdravotníctve a tiež nejasnú komunikáciu na strane politických lídrov v krajinách strednej Európy.

Strednej Európe sa nedarí skrotiť koronavírus. Dôvodom sú aj nezrozumiteľné signály politikov
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Krajiny ako Česká republika, Slovensko a Poľsko zvládli prvú vlnu epidémie covidu-19 relatívne dobre, druhá vlna sa však v strednej Európe rysuje ako väčší problém.

V dnes zverejnenom článku to uvádza britský denník Financial Times. Popisuje začínajúce problémy v zdravotníctve a tiež nejasnú komunikáciu na strane politických lídrov, ku ktorej podľa FT prispel aj český premiér Andrej Babiš.

​Analýza sa okrem troch spomínaných krajín venuje tiež Maďarsku, Poľsku či Rumunsku. V prvých mesiacoch pandémie sa všetky tieto krajiny vyhli výraznejšej kríze verejného zdravia, keď pomerne rýchlo zavádzali prísne karanténne opatrenia.

Teraz sa však vlády snažia drakonickým reštrikciám vyhnúť, zatiaľ čo v celej strednej Európe denné počty odhalených nákaz lámu rekordy. Česká republika pri tom registruje výrazne viac infekcií na milión obyvateľov než ostatné krajiny.

Nízky počet úmrtí 

Financial Times pripomínajú, že vzhľadom na navyšovanie testovacích kapacít aktuálne čísla nemožno priamo porovnávať s tými jarnými, tiež konštatuje zatiaľ nízky počet úmrtí pripisovaných covidu-19.

"Ale na rozdiel od apríla a mája sú tu náznaky toho, že systémy zdravotnej starostlivosti začínajú byť v problémoch," pokračuje analýza.

V českých nemocniciach bolo podľa posledných informácií ministerstva zdravotníctva okolo 1200 pacientov s koronavírusom, čo je skoro trojnásobok oproti aprílovému maximu. V rumunskom hlavnom meste Bukurešť už sú podľa FT nemocnice na pokraji svojich možností.

Nedostatky v testovaní 

"Uzavretia v tej či onej podobe sú v tejto chvíli zrejme nevyhnutné, pravdepodobne budú mieriť na určité oblasti spoločenského a ekonomického života a určité regióny," povedala výskumníčka z Cambridgeskej univerzity Olga Löblová, ktorá sa zaoberá zdravotníckou politickou.

"Je nerealistické myslieť si, že situáciu je možné zlepšiť skrze sofistikovanejšie a menej reštriktívne opatrenia," dodala.

FT vidí v pozadí súčasných problémov nedostatky v testovaní a systémoch trasovania nákazy či nezrozumiteľné signály zo strany politikov.

"Keď v auguste začali prípady nákazy pribúdať, český premiér Andrej Babiš zamietol pokus svojho ministra zdravotníctva opätovne zaviesť povinnosť vo väčšej miere nosiť rúška. Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó zase povedal, že prepustí podriadených, ktorí požiadajú o možnosť pracovať z domu," zhŕňa britský denník.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.