Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.10.2020, 13:46

Boje o Náhorný Karabach sú najkrvavejšie za 25 rokov, vyžiadali si už viac ako 200 obetí

Arménsko a Azerbajdžan sa obviňujú z útokov na civilné oblasti.

Boje o Náhorný Karabach sú najkrvavejšie za 25 rokov, vyžiadali si už viac ako 200 obetí
Zdroj: TASR/AP

Arménsko a Azerbajdžan, ktoré už deviaty deň zvádzajú boje o enklávu Náhorný Karabach, sa navzájom obviňujú z útokov na civilné oblasti.

Obnovené strety o región v južnej časti Kaukazu sú najkrvavejšie za viac ako 25 rokov, napísala dnes agentúra Reuters.

Stúpa počet civilných obetí

Oficiálne zástupcovia arménskej populácie Náhorného Karabachu uviedli, že pri bojoch zahynulo ďalších 21 vojakov a celková bilancia obetí v radoch arménskych ozbrojených síl tak stúpla na 223 mŕtvych.

Aj dnes túto oblasť podľa miestnych predstaviteľov bombardovali azerbajdžanské sily a počet civilných obetí od obnovenia stretov stúpol na 18.

Azerbajdžan svoje vojenské straty nezverejňuje, ale uviedol, že v dôsledku bojov už bolo zabitých 25 azerbajdžanských civilistov.

Desiatky rokov trvajúci spor

Spor o Náhorný Karabach - enklávu v juhozápadnom Azerbajdžane s prevažne arménskym obyvateľstvom - trvá medzi Arménskom a Azerbajdžanom už desiatky rokov.

Ozbrojený konflikt vypukol v roku 1988 ešte za éry Sovietskeho zväzu. Náhorný Karabach sa s podporou Arménska odtrhol od Azerbajdžanu v krvavej vojne, ktorá si podľa odhadov vyžiadala 30-tisíc mŕtvych a ktorej výsledkom boli státisíce utečencov.

V súčasnej dobe sa Náhorný Karabach a priľahlý Lačinský koridor nachádzajú pod vojenskou kontrolou Arménska. Azerbajdžan považuje územie za okupované.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.