Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2020, 12:53

Gréci bojujú proti neonacistom. Zlatý úsvit označili za zločineckú organizáciu

Zlatý úsvit sa v čase finančnej krízy v Grécku stal tretím najsilnejším politickým subjektom.

Gréci bojujú proti neonacistom. Zlatý úsvit označili za zločineckú organizáciu
Zdroj: Reuters

Grécky súd v Aténach označil v stredu neonacistickú stranu Zlatý úsvit (Chrysi avgi) za zločineckú organizáciu a jej vodcom hrozia najťažšie tresty. Ide o jeden z najdôležitejším súdnych procesov v politických dejinách krajiny, uviedla tlačová agentúra AFP.

Rozsudok vyhlásili na pozadí zrážok, ktoré v stredu vypukli medzi políciou a antifašistickými demonštrantami počas veľkého protestu s účasťou približne 15-tisíc ľudí. Konal sa pred budovou súdu.

Súdených bolo celkovo 68 členov strany vrátane 18 niekdajších zákonodarcov. Zlatý úsvit sa v čase finančnej krízy v Grécku stal tretím najsilnejším politickým subjektom, uviedla agentúra AP.

​Predsedajúca sudkyňa Maria Lepeniotiová prečítala verdikt na pojednávaní súdneho procesu, ktorý trval päť rokov. Zakladateľa Zlatého úsvitu a lídra Nikosa Michaloliakosa a ďalších vysokopostavených členov uznala za vinných z riadenia zločineckej organizácie.

Ani jeden z vysokopostavených členov Zlatého úsvitu nebol v súdnej sieni prítomný.

Michaloliakosovi a spomínaným členom hrozia tresty odňatia slobody od päť do 15 rokov. Výšku trestov oznámia na samostatných súdnych pojednávaniach.

Dav ľudí sa začal zhromažďovať dve hodiny pred vyhlásením rozsudku a reagoval tak na výzvu protifašistického hnutia, odborových zväzov a ľavicových strán.

"Ľudia chcú nacistov vo väzení", uvádzalo sa v texte na pútačoch.

K budove súdu, nachádzajúcej sa len niekoľko kilometrov od centra gréckeho hlavného mesta Atény, boli vyslané stovky policajtov.

Trestné stíhania sa začali po vražde 34-ročného protifašistického rappera menom Pavlos Fyssas, ktorého v noci v septembri 2013 naháňal dav násilníkov zo Zlatého úsvitu a nakoniec ho dobodal na smrť pred kaviarňou na západnom predmestí Atén Keratsini.

Pred stredajším pojednávaním vošla na súd aj matka obete Magda.

Vrah, bývalý vodič kamiónu Jorgos Rupakias, sa k zločinu priznal, ale útok vyvolal hnev verejnosti. Objavili sa obvinenia, že Zlatý úsvit je akási polovojenská organizácia, ktorá používa bitky, zastrašovanie a vraždy ako svoju metódu - to všetko s vedomím vysokopostavených členov strany.

Rupakias bol v stredu takisto uznaný za vinného a hrozí mu doživotné väzenie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.