Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2020, 15:42 Aktualizované dňa 07.10.2020 o 16:15

Česko už je najhoršie v celej Únii. Sprísnime prakticky všetko, reaguje Prymula

Nový český minister zdravotníctva Roman Prymula chce presadiť opatrenia aj priamo v rodinách.

Česko už je najhoršie v celej Únii. Sprísnime prakticky všetko, reaguje Prymula
Zdroj: Mafra/Petr Topič

Český minister zdravotníctva Roman Prymula v piatok 9. októbra v rámci avizovaného sprísnenia obmedzení proti šíreniu koronavírusu navrhne aj "opatrenia, ktoré umožnia, aby sa ľudia nenakazili v domácich podmienkach". Minister to v stredu oznámil vo vysielaní Českej televízie, ale podrobnosti neuviedol.

"Na obdobie 14 dní predpokladajme, že sa prakticky všetko sprísni," upozornil Prymula, ktorého citoval aj spravodajský portál iDnes.cz.

Možnosť obmedzenia kontaktov

Podľa ministra úrady vedia o miestach v spoločnosti, kde je prípadov viac. "V tejto chvíli sú to rôzne drobné oslavy, sú to nákazy, ktoré sú v rámci rodín. Aj na to budeme reagovať určitým spôsobom," uviedol.

Zdroj: MZČR

​Na otázku, ako mieni v takejto situácii postupovať, spomenul možnosť obmedzenia kontaktov, ale aj ďalšie nespresnené opatrenia.

"Prídeme ešte s ďalším opatrením, ktoré v podstate umožní, aby sa ľudia nenakazili v domácich podmienkach. Ak to budú chcieť využiť," tajuplne naznačil.

Predbehli Španielov

Dôležité je podľa neho sploštiť krivku, aby ďalej nerástol počet nových prípadov nákazy koronavírusom.

V utorok v Česku pribudlo rekordných 4 457 nakazených koronavírusom, predchádzajúce maximum z piatku tak padlo o skoro 700 prípadov.

Kumulatívny počet prípadov covidu-19 za posledných 14 dní v prepočte na 100-tisíc obyvateľov je v Česku najhorší z krajín EÚ, naši západní susedia predstihli aj Španielsko. Česko v tomto ukazovateli podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb dosiahlo hodnotu 346.1, druhé najhoršie Španielsko 305.0. Slovensko, ktoré je na čísle 126.2, sa zatiaľ drží ďaleho za nimi.

Kumulatívny počet prípadov covidu-19 za posledných 14 dní v prepočte na 100-tisíc obyvateľov vo svete:

Zdroj: ECDC

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.