Reuters
StoryEditor

Nobelovu cenu mieru získal Svetový potravinový program

09.10.2020, 11:19
Autor:
TASRTASR
Nobelov výbor organizáciu ocenil za jej úsilie v boji proti hladu a potravinovej neistote na celom svete.

Nobelovu cenu za mier za rok 2020 získala humanitárna medzinárodná organizácia Svetový potravinový program (WFP). Oznámil to v piatok v Osle nórsky Nobelov výbor.

Nobelov výbor organizáciu ocenil "za jej úsilie v boji proti hladu a potravinovej neistote na celom svete", informuje agentúra AP.

Výbor ďalej uviedol, že následkom pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 trpí hladom čoraz viac ľudí na celom svete, a vyzval vlády na celom svete, aby pre WFP a ďalšie humanitárne organizácie zabezpečili potrebnú finančnú podporu.

Výbor tiež pripomenul, že vyhladovanie obyvateľstva je často používané ako nástroj vojny a ocenil, že WFP proti tomu bojuje.

WFP, založená v roku 1961, je súčasťou OSN a najväčšou humanitárnou organizáciou na svete, ktorá sa zaoberá hladom a potravinovou neistotou.

Celkovo bolo tento rok nominovaných 211 osobností a 107 organizácií. Nórsky Nobelov výbor nominácie nezverejňuje, avšak mnohé z nich prezradia samotní navrhovatelia. Medzi nominovanými boli i americký prezident Donald Trump, či švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová.

Nobelovu cenu mieru v roku 2019 získal etiópsky premiér Abiy Ahmed, a to "za jeho snahu dosiahnuť mier a medzinárodnú spoluprácu, a predovšetkým za jeho rozhodujúcu iniciatívu pri riešení pohraničného konfliktu so susednou Eritreou".

Predvlaňajšiu Nobelovu cenu mieru si rozdelili konžský gynekológ Denis Mukwege a iracká jezídka Nádja Murádová. V roku 2017 toto prestížne ocenenie získala Medzinárodná kampaň za zákaz jadrových zbraní (ICAN) so sídlom v Ženeve.

V priebehu tohto týždňa vyhlásili mená laureátov Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu, fyziku, chémiu a literatúru. V pondelok 12. októbra oznámia nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu.

Tohtoroční laureáti si ceny v Štokholme na tradičnom slávnostnom odovzdávaní 10. decembra osobne neprevezmú. Dostanú ich vo svojich domovských krajinách prostredníctvom ambasád alebo príslušných univerzít.

Nobelova nadácia, ktorá odovzdávanie Nobelových cien organizuje, v septembri oznámila, že tradičná slávnostná ceremónia udeľovania cien sa tento rok z dôvodu pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 neuskutoční. Podujatie v štokholmskej koncertnej sále nahradí televízny prenos z radnice švédskej metropoly.

Na základe poslednej vôle a z finančných prostriedkov významného švédskeho priemyselníka a vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela (1833-96) je od roku 1901 každoročne udeľovaná prestížna Nobelova cena za významný objav, čin alebo dielo. Táto pocta umelcom vedcom, ekonómom a mierotvorcom je všeobecne považovaná za najhodnotnejšie ocenenie na svete.

01 - Modified: 2023-05-30 04:56:25 - Feat.: - Title: Zomrel laureát Nobelovej ceny za medicínu Harald zur Hausen 02 - Modified: 2023-03-15 22:54:26 - Feat.: - Title: Laureátka Nobelovej ceny Ebádíová žiadala na pôde Európskeho parlamentu ďalší tlak na Irán 03 - Modified: 2023-03-13 09:06:00 - Feat.: - Title: Zomrel japonský nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Kenzaburó Óe 04 - Modified: 2023-03-03 22:16:02 - Feat.: - Title: Odsúdenie bieloruského ľudskoprávneho aktivistu Biaľackého je tragédiou, tvrdí Nobelov výbor 05 - Modified: 2023-03-03 18:04:01 - Feat.: - Title: Európska únia odsudzuje fingované procesy proti nositeľovi Nobelovej ceny Biaľackému a ďalším Bielorusom
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. máj 2023 07:47