Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2020, 16:13

Nárast počtu nakazených v Česku je enormný, opatrenia treba sprísniť, tvrdí Prymula

V Európskej únii má Česko najviac prípadov na počet obyvateľov, takmer o štvrtinu viac než druhé Španielsko.

Nárast počtu nakazených v Česku je enormný, opatrenia treba sprísniť, tvrdí Prymula
Zdroj: Mafra/Petr Topič

Nárast počtu nakazených koronavírusom v Česku je enormný. Reprodukčné číslo sa zvýšilo na 1,4, čo naznačuje nutnosť sprísniť opatrenia, povedal v sobotu Českej televízii minister zdravotníctva Roman Prymula.

V piatok pribudlo 8618 potvrdených prípadov nákazy, pripomenul portál Novinky.cz.

Podľa Prymulu nárast jasne dokazuje exponenciálny charakter vývoja.

Môže prísť celoplošné uzatvorenie

Reprodukčné číslo koronavírusu je počet osôb, ktoré typicky nakazí jeden infikovaný človek. Uvedený výpočet nie je oficiálny, ale pochádza od iniciatívy Data against COVID.

K celorepublikovému nárastu prispela za piatok Praha s 1386 pozitívnymi ľuďmi.

Česko má v súčasnosti v prepočte 14-krát viac infikovaných než Nemecko. V Európskej únii má Česko najviac prípadov na počet obyvateľov, takmer o štvrtinu viac než druhé Španielsko.

Česká vláda oznámila vo štvrtok 8. októbra obmedzenia predovšetkým vo voľnočasových aktivitách a vo vyučovaní na školách - časť opatrení platí od piatka, ďalšie majú začať platiť od pondelka 12. októbra. Prymula a premiér Andrej Babiš už skôr nevylúčili, že ak sa situácia nezlepší, bude nutné celoplošné uzatvorenie života v Česku.

Prudký nárast

Za piatok laboratóriá v Česku potvrdili nákazu u rekordných 8618 ľudí, najviac za jediný deň od začiatku epidémie v krajine, a o vyše 3-tisíc viac než doterajšie maximum zo štvrtka.

Denný rekord padol tento týždeň štvrtýkrát za sebou. V nemocniciach bolo podľa posledných údajov ministerstva zdravotníctva 1893 pacientov s koronavírusom, z nich 412 sa nachádza vo vážnom stave. Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 stúpol o 25 na 905, pripomenuli Novinky.cz.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.