Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2020, 22:26

Turecko a Ukrajina podpísali v Istanbule dohody o prehĺbení vojenskej spolupráce

Dohody podpísali počas toho, ako konflikt v Náhornom Karabachu otriasol rusko-tureckými vzťahmi.

Turecko a Ukrajina podpísali v Istanbule dohody o prehĺbení vojenskej spolupráce
Zdroj: Reuters

Turecko a Ukrajina podpísali v piatok v Istanbule dohody o prehĺbení vojenskej spolupráce, aby tak vyvážili vplyv Ruska v regióne Čierneho mora. Informáciu priniesla agentúra AP.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa zúčastnili na podpísaní dohody v oblasti obranného priemyslu a vojenskej rámcovej dohody, uviedli príslušné orgány. Detaily o dohodách zatiaľ nezverejnili.

"V otázke nastolenia stability, bezpečnosti, mieru a prosperity v regióne vníma Turecko Ukrajinu ako kľúčového aktéra," vyhlásil Erdogan.

Zelenskyj uviedol, že spomínané dohody prinesú "nové možnosti". "Spolupráca v obrannom priemysle je dôležitá najmä pre vývoj nášho strategického partnerstva a ja som rád, že sme ho dnes prehĺbili," dodal.

Dohody podpísali počas toho, ako konflikt v Náhornom Karabachu otriasol rusko-tureckými vzťahmi.

Turecko sa v tomto spore postavilo na stranu Azerbajdžanu, zatiaľ čo Rusko má vojenskú základňu v Arménsku a v prípade napadnutia spojeneckej krajiny sa zaviazalo zasiahnuť.

Napriek tomu, že Turecko a Rusko spájajú silné ekonomické väzby a spoločné záujmy v Sýrii a Líbyi, naďalej zostávajú geopolitickými rivalmi.

Erdogan v piatok zopakoval, že Turecko odmieta uznať anexiu ukrajinského Krymského polostrova Ruskom. "Turecko nikdy nelegálnu anexiu Krymu neuznalo a ani nikdy neuzná," dodal.

Zelenskyj Erdoganovi udelil štátnu medailu za poskytnutie pomoci v oblasti územnej celistvosti Ukrajiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.