Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2020, 06:55 Aktualizované dňa 21.10.2020 o 12:43

Z Česka prichádzajú hrozivé čísla. Vláda radikálne sprísňuje opatrenia

Úrady hlásia viac ako 12-tisíc nových prípadov a takmer sto obetí za deň.

Z Česka prichádzajú hrozivé čísla. Vláda radikálne sprísňuje opatrenia
Zdroj: Reuters

V Českej republike pribudlo za utorok rekordných 11 984 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o dosiaľ najvyšší denný prírastok nakazených od začiatku pandémie.

Vyplýva to z údajov zverejnených v stredu nadránom na webe českého ministerstva zdravotníctva..

​Od začiatku pandémie sa v ČR novým koronavírusom nakazilo 193 946 ľudí, z ktorých 1619 nákaze podľahlo. Z ochorenia COVID-19 sa tam dosiaľ vyliečilo 79 108 osôb. Momentálne je v Česku nakazených 113 219 ľudí, z toho 4064 je hospitalizovaných.

Rastú počty obetí

V Česku stúpajú nielen počty nakazených a hospitalizovaných, v pondelok 19. októbra skokovo pribudli aj ľudia, ktorí s nákazou zomreli. Podľa ministerstva zdravotníctva ich bolo 97.

Údaje za utorok zatiaľ uvádzajú 42 obetí, ale toto číslo bude zrejme spätne ešte zvýšené.

Celkovo tak od začiatku pandémie v Česku zomrelo 1619 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19. Posledný týždeň sa ich počet každý deň zvyšuje vždy o najmenej desať nových prípadov.

Prísne opatrenia

V Česku bude nosenie rúšok od stredy povinné aj v autách. Vzťahovať sa nebude na vodičov, ktorí budú vo vozidle sami alebo s rodinnými príslušníkmi.

Po novom bude nosenie rúšok povinné aj na verejne dostupných miestach na zastavanom území mesta či obce pri vzdialenosti menšej ako dva metre od cudzích ľudí.

V stredu po mimoriadnom rokovaní vlády ohlásili ďalšie opatrenia. Vláda od štvrtka nariadila obmedzenie pohybu a kontaktu s ľuďmi s výnimkou ciest do práce a na nákupy. Pohyb v prírode je možný do dvoch osôb.

Rovnako budú obmedzené aj prevádzky obchodov. Zatvorené budú maloobchodné predajne. Výnimku majú predajne základného sortimentu. Veľkoobchod bude bez obmedzenia.

Prísne obmedzenia sa dotknú aj služieb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.