Reuters
StoryEditor

Macron chce zakročiť proti islamskému separatizmu. Erdogan mu odporučil vyšetrenie

24.10.2020, 20:48
Autor:
ČTKČTK
Francúzsky prezident pohrozil zásahom proti časti moslimskej komunity vo Francúzsku.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes odporučil svojmu francúzskemu náprotivkovi Emmanuelovi Macronovi, aby sa podrobil psychiatrickému vyšetreniu.

Erdogan Macrona kritizuje za jeho politiku voči moslimom a islamu, informovala agentúra AFP.

Elyzejský palác označil výroky tureckého prezidenta za neprijateľné a oznámil, že Francúzsko odvoláva z Ankary na konzultácie svojho veľvyslanca.

Francúzsky prezident pohrozil zásahom proti časti moslimskej komunity vo Francúzsku a chce tiež zakročiť proti tomu, čo nazval islamský separatizmus.

Vražda učiteľa v Paríži

Sprísniť boj s radikálnym islamizmom sa prezident a vláda premiéra Jeana Castexa rozhodli minulý týždeň potom, čo 18-ročný Čečenec zavraždil na parížskom predmestí učiteľa Samuela Patyho.

Motívom činu, ktorý je vyšetrovaný ako teroristický, bolo podľa polície to, že pedagóg pred časom ukazoval žiakom pri prednáške o slobode slova karikatúry proroka Mohameda.

"Všetko, čo sa dá povedať o hlave štátu, ktorá týmto spôsobom zachádza s členmi odlišných náboženských skupín, je toto: najprv choďte na vyšetrenie svojho duševného stavu," vyhlásil dnes Erdogan v televíznom prejave.

Zákon proti radikálnemu islamu

Už v minulosti označil za provokáciu Macronove výroky o islamskom separatizmu a plánoch na nevyhnutný zásah do záležitostí islamu vo Francúzsku. Návrh zákona proti radikálnemu islamu má byť zverejnený v decembri.

Má posilniť republikánske princípy a sekularizmus a jeho súčasťou bude aj návrh väčšej kontroly financií mešít a zákazu profesionálnej prípravy imámov v cudzine.

Erdogan už začiatkom októbra označil Macronov výrok o islamskom separatizmu za urážku.

Elyzejský palác dnes označil výroky tureckého prezidenta za "neprijateľné". "Vyzývame Erdogana, aby zmenil kurz svojej politiky, lebo je nebezpečná vo všetkých ohľadoch," uviedol Macronov úrad. Francúzsko sa podľa neho rozhodlo predvolať svojho veľvyslanca v Turecku na konzultácie.

Elyzejský palác tiež poznamenal, že "medzi kondolenciami a vyjadreniami podpory po vražde Samuela Patyho chýba tá od tureckého prezidenta".

Macronov úrad znovu vyzval Turecko, aby ukončilo "nebezpečné dobrodružstvo v Stredomorí", a odsúdil jeho "nezodpovedné správanie" v konflikte o Náhorný Karabach.

Ako pripomína agentúra Reuters, Francúzsko aj Turecko sú členovia NATO, ale majú veľmi odlišné názory na mnoho politických otázok týkajúcich sa Sýrie, Líbye, námorného práva vo východnom Stredomorí alebo konfliktu medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach.

01 - Modified: 2022-08-06 14:43:25 - Feat.: - Title: Erdogan po rokovaní s Putinom: Turecko bude Rusku za časť dodávok plynu platiť v rubľoch 02 - Modified: 2022-08-05 18:11:12 - Feat.: - Title: Moskva oznámila, že Turecko pristúpilo na platby v rubľoch za ruský plyn 03 - Modified: 2022-08-05 17:53:55 - Feat.: - Title: Prosba v podobe prinútenia. Putin by s pomocou Turecka vedel obísť západné sankcie 04 - Modified: 2022-08-05 15:56:43 - Feat.: - Title: Francúzsko vytvorilo krízovú pracovnú skupinu pre "historické" sucho 05 - Modified: 2022-08-05 05:02:47 - Feat.: - Title: Putin bude rokovať v Soči s Erdoganom, okrem iného o situácii na Ukrajine
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
07. august 2022 04:02