Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2020, 11:43

"Je to extrémna výzva. Situácia je vážna." Kurz zvažuje zavedenie ďalšieho lockdownu

Rakúsky kancelár priblížil, že sprísnenie pandemických opatrení bude záležať od situácie v nemocniciach.

"Je to extrémna výzva. Situácia je vážna." Kurz zvažuje zavedenie ďalšieho lockdownu
Zdroj: Reuters

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v pondelok vo Viedni oznámil, že ak sa nepodarí zastaviť stúpajúci počet nových prípadov nákazy koronavírusom, môže dôjsť k zavedeniu ďalšieho lockdownu. Informovala o tom agentúra APA.

"Máme masívny narastajúci, exponenciálny nárast (prípadov nakazených)," varoval Kurz v pondelok po zasadnutí rady ministrov.

"Je to extrémna výzva. Situácia je vážna - aj pre tých, čo tomu stále nechcú veriť - veľmi, veľmi vážna," zdôraznil. "Čím je vyšší počet nakazených, tým reštriktívnejšie opatrenia sú potrebné," poznamenal.

Kurz priblížil, že sprísnenie pandemických opatrení bude záležať od situácie v nemocniciach.

Varovanie pred nekontrolovateľným šírením

Hroziaci kolaps zdravotníckeho systému je v Rakúsku totiž zákonným predpokladom na uzatvorenie krajiny, takzvaného lockdownu, pripomína agentúra DPA.

"Žiadna krajina na svete nedovolí, aby došlo k preťaženiu intenzívnej medicíny a k tomu, že sa ľuďom nedostane potrebnej starostlivosti," uviedol Kurz.

Kancelár prízvukoval, že dôveruje odhadom virologičky Elisabeth Puchhammerovej-Stöcklovej, ktorá v nedeľňajšom liste adresovanom členom koronavírusového krízového štábu ministerstva zdravotníctva varovala pred nekontrolovateľným šírením nákazy.

V krajine platia sprísnené opatrenia

V Rakúsku v pondelok hlásili za uplynulých 24 hodín prírastok 2456 novoinfikovaných, píše denník Kurier.

Od začiatku pandémie potvrdili už 83 267 pozitívnych prípadov koronavírusu. Aktívnych prípadov je v súčasnosti 30 290 a 1330 osôb je hospitalizovaných - 188 z nich leží na oddeleniach intenzívnej starostlivosti. Počet obetí v krajine dosiahol číslo 992. Doteraz sa vyliečilo 59 036 osôb.

V krajine platia od nedele sprísnené opatrenia vrátane obmedzení zhromažďovania osôb - na súkromných oslavách sa smie stretávať najviac šesť ľudí vo vnútorných priestoroch a 12 vonku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.