Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2020, 07:12

Vo Francúzsku platí celoštátna karanténa, ľudia môžu opustiť domov len v nevyhnutných prípadoch

Obmedzené je aj cestovanie medzi regiónmi a vstup do krajiny je možný len s negatívnym testom.

Vo Francúzsku platí celoštátna karanténa, ľudia môžu opustiť domov len v nevyhnutných prípadoch
Zdroj: Reuters

Epidemická situácia naprieč Európou sa nelepší a väčšina krajín preto zavádza prísnejšie opatrenia v boji proti šíreniu koronavírusu.

Vo Francúzsku dnes začína celoštátna karanténa, ktorá bude platiť do 1. decembra. Zatvorené budú reštaurácie a bary aj obchody, ktoré nie sú životne dôležité.

Prísnejšie opatrenia by mohli oznámiť aj Belgicko a Grécko.

Francúzi sa oddnes môžu vzdialiť z domova len kvôli ceste do práce, na nákup potravín, zo zdravotných alebo závažných rodinných dôvodov.

Pri porušení týchto pravidiel hrozí pokuta 135 euro. Obmedzené je aj cestovanie medzi regiónmi a vstup do krajiny je možný len s negatívnym testom. Školy zostávajú otvorené.

Sprísňovanie v Grécku a Belgicku

V Belgicku sa dnes popoludní stretne poradný krízový tím premiéra Alexandera De Crooma. Vyhodnotí, či obmedzenia zavedené 16. októbra ako nočný zákaz vychádzania a zatvorené bary a reštaurácie splnili svoj účel, alebo sa ešte sprísnia.

Po tvrdších opatreniach volajú zástupcovia belgických nemocníc, ktoré sú podľa miestnych médií preťažené.

Nové opatrenia v boji s šírením koronavírusu dnes zrejme oznámi tiež grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Videosummit ministrov

Ministri zdravotníctva krajín Európskej únie budú na videokonferencii rokovať okrem iného o doterajšej koordinácii cestovných obmedzení kvôli covidu-19.

Členské štáty európskeho bloku sa na výzvy Európskej komisie pokúšajú svoj postup koordinovať dlhodobo, v niektorých oblastiach však zvlášť kvôli používaniu rôznych epidemiologických kritérií a postupov zatiaľ k jednote nedospeli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.