Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2020, 07:37

Voľby v USA nabrali rekordné tempo. V predstihu hlasovalo vyše 80 miliónov ľudí

Doterajší vývoj odovzdávania voličských hlasov naznačuje, že USA zrejme siahnu najvyššie percento účasti vo voľbách za 100 rokov.

Voľby v USA nabrali rekordné tempo. V predstihu hlasovalo vyše 80 miliónov ľudí
Zdroj: Reuters

Rekordných vyše 80 miliónov Američanov odovzdalo v predstihu svoj hlas v prezidentských voľbách, ktoré sa v riadnom termíne budú konať 3. novembra.

Napísala to vo štvrtok tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na stránku United States Elections Project, ktorá zhromažďuje informácie súvisiace s americkými voľbami.

Doterajší vývoj odovzdávania voličských hlasov naznačuje, že USA zrejme siahnu najvyššie percento účasti vo voľbách za 100 rokov.

Rekordné tempo hlasovania, ktoré predstavuje už vyše 58 percent z celkovej účasti v amerických prezidentských voľbách v roku 2016, je odrazom silného záujmu o voľby.

V prieskumoch vedie Biden

Súčasný prezident Donald Trump, republikán, v nich súperí s demokratickým kandidátom Joeom Bidenom, bývalým viceprezidentom.

Obrovské počty ľudí hlasovali poštou alebo v predstihu osobne na určených miestach, pretože vládnu obavy z čakania v radoch a zo šírenia koronavírusu v hlasovacích miestnostiach počas rušného volebného dňa.

Trump v prieskumoch zaostáva za Bidenom, pričom väčšina voličov tvrdí, že nesúhlasia s prístupom Trumpovej administratívy k pandémii ochorenia COVID-19, ktoré v USA zabilo vyše 227-tisíc ľudí. A s blížiacim sa volebným utorkom počty nakazených koronavírusom znova lámu denné rekordy.

Účasť by mala prekonať posledné voľby

V hlasovaní v predstihu majú výraznú prevahu demokrati, ktorí prijali za svoje hlasovanie poštou, hoci historicky ho vo veľkých počtoch využívali republikáni - tých však odradili opakované a nepodložené útoky Trumpa, že tento systém je náchylný na rozsiahle podvody.

Odborníci predpovedajú, že účasť voličov hladko prekoná 138 miliónov, ktoré hlasovali v prezidentských voľbách v roku 2016, keď bol zvolený Trump. V roku 2016 odovzdalo hlas pred stanoveným volebným dňom len 47 miliónov ľudí.

V 20 štátoch, ktoré hlásia údaje o registrovaných voličoch, už odovzdalo hlas 18,2 milióna registrovaných demokratov, ako aj 11,5 milióna republikánov a 8,8 milióna ľudí bez straníckej príslušnosti. Údaje neukazujú, komu dali túto voliči hlas, uviedol Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.