Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.11.2020, 07:40

Väčšina Američanov uznala Bidena za víťaza. Trumpa v Bielom dome vidia len tri percentá

O Bidenovom víťazstvo je zároveň presvedčených šesť z desiatich republikánskych voličov.

Väčšina Američanov uznala Bidena za víťaza. Trumpa v Bielom dome vidia len tri percentá
Zdroj: Reuters

Takmer 80 percent Američanov, vrátane viac ako polovice priaznivcov republikánskej strany, uznáva demokrata Joea Bidena ako víťaza prezidentských volieb.

Vyplýva to z prieskumu vykonaného agentúrou Reuters a spoločnosťou Ipsos. Víťazstvo Bidenovi minulú sobotu pripísala väčšina rešpektovaných médií, pretože podľa ich projekcií vedie vo väčšine rozhodujúcich štátov.

Biden si podľa sondážne agentúry Edison Research doteraz pripísal 279 voliteľov, pričom k zvoleniu do čela štátu ich je potrebné 270. Súčasný prezident Donald Trump získal zatiaľ 214 voliteľov. Výsledok je ďalej nejasný v troch štátoch.

Názor na výsledok volieb na vzorke 1363 ľudí obe spoločnosti zhromaždili medzi sobotou popoludní a utorkom, pričom niektorých ľudí sa pýtali ešte predtým, než bol Biden vyhlásený za víťaza.

Z prieskumu vyplýva, že 79 percent Američanov verí, že ďalším prezidentom bude Biden. Ďalších 13 percent sa domnieva, že vo voľbách ešte nie je rozhodnuté, tri percentá tvrdí, že vyhral Trump a päť percent nevie.

O Bidenovom víťazstvo je zároveň presvedčených šesť z desiatich republikánskych voličov a takmer každý priaznivec demokratov.

Trump doteraz výsledky voľby neuznal, zato opakovane bez dôkazov tvrdí, že sa stal obeťou rozsiahleho volebného podvodu. Nepriamo mu za pravdu dávajú aj členovia jeho kabinetu.

Americký minister spravodlivosti William Barr povolil federálnym prokurátorom, aby sa zaoberali sťažnosťami ohľadom obvinenia z podvodov a šéf diplomacie Mike Pompeo v utorok uviedol, že Trumpova administratíva predpovedá "ľahký prechod" do druhého volebného obdobia.

Výskum tiež zistil, že na 70 percent Američanov - vrátane 83 percent demokratických a 59 percent republikánskych voličov - dôveruje svojim miestnym volebným úradom, že "svoju prácu odviedli poctivo".

Až 72 percent opýtaných sa tiež domnieva, že by porazený kandidát mal uznať porážku a 60 percent je presvedčených, že na konci Trumpovho mandátu v januári 2021 dôjde k pokojnému odovzdaniu moci.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.