Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.11.2020, 17:30

Trump prvýkrát verejne uznal, že Biden vo voľbách zvíťazil

Trump sa po zverejnení predbežných výsledkov nedlho po uzavretí volebných miestností vyhlásil víťazom.

Trump prvýkrát verejne uznal, že Biden vo voľbách zvíťazil
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump dnes podľa agentúry Reuters prvýkrát verejne uznal, že demokrat Joe Biden zvíťazil v prezidentských voľbách.

Zopakoval však svoje skoršie nepodložené tvrdenie, že hlasovanie bolo sfalšované. "(Biden) vyhral, ​​pretože voľby boli zmanipulované," napísal Trump na twitteri. Následne svoje slová o Bidenovom víťazstve poprel.

Americké médiá prisúdili Bidenovi vo voľbách zo začiatku novembra novembra 306 hlasov v zbore voliteľov, zatiaľ čo úradujúci republikánsky šéf Bieleho domu Trump ich získal 232.

Trump sa po zverejnení predbežných výsledkov nedlho po uzavretí volebných miestností vyhlásil víťazom.

Keď však v nasledujúcich hodinách a dňoch začal mať navrch Biden, prišiel Trump s tvrdením, že sa tak stalo v dôsledku volebných podvodov. Jeho tím podal rad žalôb, z ktorých niektoré už súdy zamietli a iné čakajú na prerokovanie.

Vo svojom dnešnom príspevku Trump tiež zopakoval, že na hlasovanie neboli pripustení nezávislí volební pozorovatelia a že jeden z používaných softvérov na sčítanie hlasov výsledok volieb sfalšoval. Žiadne dôkazy nepredložil.

Trump svoje slová, ktorými prvýkrát pripustil Bidenovo víťazstvo, po niekoľkých desiatkach minút vzal späť.

"(Biden) vyhral v očiach lživých médií. Nič neuznávam. Máme pred sebou dlhú cestu," uviedol s tým, že voľby vyhrá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.