TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Korčok rokoval s partnermi z Česka a Rakúska, chce zriadiť bezpečnostnú úniu

16.11.2020, 11:26
Autor:
TASRTASR

Pandémia nového koronavírusu, viacročný finančný rámec Európskej únie, fond obnovy a terorizmus boli hlavnými bodmi pondelkového virtuálneho rokovania ministrov zahraničných vecí Slavkovského formátu (SR, ČR a Rakúsko).

Informoval o tom na tlačovej konferencii slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.

Svojich partnerov - rakúsku ministerku Karoline Edtstadlerovú a českého ministra Tomáša Petříčka - informoval o najnovších opatreniach SR proti šíreniu koronavírusu a pri otázke terorizmu vyzval na vytvorenie bezpečnostnej únie v EÚ.

Rakúska ministerka ocenila, že Slovensko sa s jej krajinou delí so skúsenosťami z plošného testovania. Pripomenula, že aj silný rakúsky zdravotnícky systém by sa pod náporom COVIDu-19 mohol zrútiť. Jedným z riešení môže byť masové testovanie podľa nedávno predstaveného plánu kancelára Sebastiana Kurza.

"Idú Vianoce, ľudom chceme ponúknuť život, ktorý by sa aspoň blížil k normálu," uviedla s tým, že testovanie v Rakúsku bude cielené a dobrovoľné, pričom občania ho majú vnímať ako ponuku zo strany vlády.

Český minister Petříček novinárom pripomenul, že ČR tiež diskutovala o plošnom testovaní na koronavírus, avšak po porade s expertmi sa rozhodla pre cielenejšie testovanie, a to najmä zraniteľných skupín, napríklad v zariadeniach sociálnych služieb.

V súvislosti s viacročným finančným rámcom EÚ a fondom obnovy Korčok uviedol, že Slovensko je spokojné s kompromisom, ktorý sa podarilo dosiahnuť nemeckému predsedníctvu.

Ministri zahraničných vecí Slavkovského formátu diskutovali aj o terorizme, najmä o nedávnych útokoch vo Viedni a Francúzsku. Tie podľa Korčoka zvýraznili dôležitosť spolupráce bezpečnostných a spravodajských zložiek na európskej úrovni.

Po tom, čo sa v EÚ podarilo vytvoriť jednotný trh, monetárnu úniu a našla sa napríklad zhoda aj na potrebe vytvorenia digitálnej únie, je potrebné urýchlene vytvoriť tiež bezpečnostnú úniu, prízvukoval Korčok.

"Musíme zmobilizovať všetky členské štáty a vytvoriť komplexnú koncepciu, ktorej budú občania môcť dôverovať... Bez bezpečnosti nemáte nič," dodal Korčok.

Koronavírus a Covid - 19

01 - Modified: 2022-12-07 16:58:49 - Feat.: - Title: Novelu zákona, ktorá má pomôcť Ukrajine s likviditou, parlament schválil. Dôvodom sú opatrenia Únie 02 - Modified: 2022-12-06 19:42:06 - Feat.: - Title: Audítori zistili nerovnakú dostupnosť digitálnych verejných služieb v Únii 03 - Modified: 2022-10-20 05:26:42 - Feat.: - Title: Krajiny Únie podporili sankcie voči Iránu pre dodávky dronov Rusku 04 - Modified: 2022-10-11 19:18:27 - Feat.: - Title: Rusko predĺžilo zákaz dovozu potravín z Únie a ďalších krajín 05 - Modified: 2022-10-02 13:47:56 - Feat.: - Title: Ivan Korčok odmietol ponuku SaS na ďalšie pôsobenie v politike. Verí, že na funkciu treba dostať mandát
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. marec 2023 15:46