Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2020, 12:16

Výskum ukázal, že koronavírus mohol byť v Taliansku oveľa skôr. Niektorí pochybujú

Autori štúdie tvrdia, že v septembri 2019 vykazovali protilátky pacienti z piatich talianskych regiónov.

Skupina talianskych lekárov a vedcov zverejnila výskum, podľa ktorého sa koronavírus v Taliansku vyskytoval už vlani na jeseň.

Prvé ohnisko nákazy bolo pritom v Taliansku identifikované 21. februára tohto roku v oblasti Milána. Ďalší talianski a európski vedci však nad závermi štúdie vyjadrili pochybnosti.

Chyba má byť v Číne

Na výsledky štúdie poukázali aj čínske úrady. Podľa nich výskum ukazuje, že otázka pôvodu a šírenia koronavírusu je stále otvorená. To si však autori štúdie nemyslia.

"Naše poznatky iba ukazujú, že Čína nezachytila vírus včas," tvrdí jeden z autorov Giovanni Apolón z milánskeho ústavu pre liečbu nádorov.

Prieskum prebiehal na vzorke 959 pacientov, ktorí sa v milánskom ústave podrobili vyšetreniu rakoviny pľúc. Išlo väčšinou o fajčiarov či bývalých fajčiarov vo veku do 65 rokov.

Bádatelia vykonali analýzu vzoriek odobratých od týchto pacientov a zamerali sa na prítomnosť protilátok špecifických pre koronavírus.

Podľa ich záverov malo protilátky 12 percent skúmaných pacientov. Autori štúdie tvrdia, že v septembri 2019 vykazovali protilátky pacienti z piatich talianskych regiónov.

Existujú pochybnosti

Okrem milánskeho ústavu pre liečbu nádorov sa výskumu zúčastnili aj odborníci z univerzít v Miláne a Siene.

K záverom sa však niektorí talianski vedci stavajú skepticky. Poukazujú na to, že analýzy protilátok nemusia byť dostatočne presné.

"Keby to tak bolo, tak by sa otvorila otázka, prečo nevzniklo celé množstvo ohnísk ďaleko skôr (ako vo februári)," uviedol primár infekčného oddelenia milánskej nemocnice Sacco Massimo Galli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.