Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2020, 14:57

Napätie medzi Ruskom a USA: Americký torpédoborec bol vytlačený z ruského územia

Američania záliv neuznávajú ako ruské teritoriálne vody.

Napätie medzi Ruskom a USA: Americký torpédoborec bol vytlačený z ruského územia
Zdroj: TASR/AP

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálnych vôd v Japonskom mori na Ďalekom východe, uviedlo dnes ruské ministerstvo obrany.

​Torpédoborec USS John S. McCain triedy Arleigh Burke podľa Moskvy prenikol dva kilometre za hranicu medzinárodných vôd do zálivu Petra Veľkého, pri ktorom sa nachádza aj mesto Vladivostok, kde je veliteľstvo ruskej tichooceánskej flotily.

Rusi mali vydať varovanie

Americké námorníctvo podľa denníka The Moscow Times uviedlo, že torpédoborec sa pohyboval vo vodách, na ktoré Rusko podľa Spojených štátov vznáša neoprávnené nároky.

Americký torpédoborec sa podľa vyjadrenia ruského ministerstva, z ktorého citovala agentúra Interfax, niekoľko dní plavil v Japonskom mori.

Dnes ráno narušil ruské teritoriálne vody, hoci ho ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusmi za veľkú protiponorkovú loď, varoval pred neprípustnosťou takéhoto počínania aj pred možnosťou taranu, teda úmyselného nárazu ruskej lode do amerického plavidla.

"Po výstrahe a zmene kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžite priplával do neutrálnych vôd. Opakované pokusy znovu vplávať do ruských vôd nepodnikol," konštatovalo ministerstvo. Admirál Vinogradov podľa neho pokračuje v plnení úloh v bezprostrednej blízkosti amerického vojenského plavidla. Na miesto vyplávala takisto korveta Soveršennyj.

Američania územie neuznávajú

Americké námorníctvo reagovalo vyhlásením, že torpédoborec John S. McCain "uplatnil právo na plavbu" v danej oblasti, na ktorú Rusko vznáša "prehnané nároky".

Námorníctvo nezverejnilo podrobnosti o incidente. Uviedlo však, že americká loď sa plavila v oblasti, ktorú USA za ruské teritoriálne vody neuznávajú. Oblasť je sporná od roku 1984, kedy ju za súčasť svojich vôd označil Sovietsky zväz. Rusko na nároku trvá.

Podobné námorné incidenty nebývajú bežné a svedčia o napätí medzi oboma veľmocami. Rusko a USA sa vlani v júni vzájomne obvinili z námorného incidentu vo Východočínskom mori.

Prudká zmena kurzu amerického krížnika Chancellorsville, vyzbrojeného raketami s plochou dráhou letu, si podľa Moskvy vynútila "extrémny" vyhýbací manéver ruskej lodi Admiral Vinogradov, aby zabránila vzájomnej kolízii.

Podľa amerického velenia bola vinníkom ruská loď, ktorá postupovala "nebezpečne a neprofesionálne", keď sa ku krížniku priblížila na 15 až 30 metrov a prinútila ho prudko zmeniť kurz. Ruskú verziu udalostí Američania odmietli ako "propagandu".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.