Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2020, 16:14

Ako vo vojnovom stave. V Chorvátsku musia nakazených presúvať do stanov, situácia je zlá

Chorvátsko hlási rekordný prírastok nových nakazených. V krajine stále platia iba mierne obmedzenia.

Ako vo vojnovom stave. V Chorvátsku musia nakazených presúvať do stanov, situácia je zlá
Zdroj: ilustračná snímka/Reuters

Kvôli nedostatku kapacít chorvátskych nemocníc museli byť v krajine prví pacienti s chorobou covid-19 hospitalizovaní vo vojenských stanoch. Chorvátsko súčasne ohlásilo rekordný prírastok nových nakazených, uviedol s odvolaním na zdravotníkov portál index.hr.

Tri armádne stany s 90 lôžkami vyrástli na záhrade nemocnice vo Varaždíne na severe krajiny, ktorá sa potýka s akútnym nedostatkom kapacít. Momentálne tam leží 212 osôb s covidom-19, z ktorých 16 dýcha s pomocou pľúcnej ventilácie.

​Za posledných 24 hodín po nákaze koronavírusom tam zomrelo desať osôb. Prví pacienti boli do stanov premiestnení dnes v noci.

Varovanie pre celú krajinu

"Toto je vojnový stav, umiera 70 percent ľudí na ventilátoroch," uviedol riaditeľ varaždinskej nemocnice Nenad Kudelić. "Vojenské stany momentálne slúžia ako tranzitné oddelenie na prechodnú hospitalizáciu pacientov pred prevozom na iné miesta. Ale ako to tak vyzerá, stany sa budú musieť stať novým stacionárnym oddelením," dodal.

Ak vláda v Záhrebe neprijme prísne opatrenia, bude sa podľa Kudeliča podobný scenár opakovať v celom Chorvátsku.

Varaždínska župa s približne 167-tisíc obyvateľmi má podľa chorvátskeho inštitútu pre verejné zdravie momentálne najviac nakazených v pomere k populácii v celej krajine. Za posledných 14 dní tú úrady registrovali 1 857 infikovaných na 100-tisíc ľudí, zatiaľ čo chorvátsky priemer je 903.

Stále mierne opatrenia

Krajina so štyrmi miliónmi obyvateľov za posledných 24 hodín zaznamenala rekordných 3 603 prípadov koronavírusovej nákazy a 56 úmrtí s covidom-19, uviedol dnes krízový štáb. Takzvaných aktívnych prípadov je teraz v krajine 20 691, 2 136 pacientov sa lieči v nemocniciach. Z nich 240 je na ventilátoroch. Od začiatku epidémie zaznamenalo Chorvátsko 111 617 infikovaných a 1 501 úmrtí s covidom-19.

V porovnaní so Slovenskom má Chorvátsko vyššie denné prírastky aj celkový počet hospitalizovaných.

Chorvátsko kvôli zhoršujúcej sa epidemickej situáciu v nedeľu sprísnilo opatrenia proti šíreniu nákazy koronavírusu. Obmedzilo združovania ľudí a skrátilo otváraciu dobu reštaurácií.

Podľa médií sú však reštrikcie v porovnaní s inými krajinami Európskej únie, z ktorých niektoré boli nútené vyhlásiť lockdown, stále relatívne mierne. Podľa agentúry Hina sa vláda chystá vyhlásiť ďalší balíček obmedzujúcich nariadení vo štvrtok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.