Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2020, 14:42

Pápež volá po veľkých zmenách: chce nový politický a ekonomický systém

Svet podľa Františka potrebuje hospodárske modely, ktoré poskytnú všetkým prístup k základným potrebám, ako sú pôda, strecha nad hlavou a práca.

Pápež volá po veľkých zmenách: chce nový politický a ekonomický systém
Zdroj: Reuters

"Ľudstvo sa po koronavírusovej kríze už nemôže vrátiť k starým politickým a ekonomickým systémom," myslí si hlava katolíckej cirkvi pápež František. Práve teraz je podľa neho najvhodnejšia chvíľa pre prehodnotenie priorít: spomaliť svet a nájsť lepší spôsob spolužitia.

"Toto je chvíľa pre veľké sny, pre prehodnotenie našich priorít: čo si ceníme, čo chceme, čo hľadáme," píše František. "Nemôžeme sa vrátiť k falošným zárukám politických a ekonomických systémov, ktoré sme mali pred krízou," pokračuje 83-ročný rodák z Buenos Aires. Dnes je vraj svet viac rozdelený ako v minulosti, hoci je prepojenejší.

​Svet podľa neho potrebuje hospodárske modely, ktoré poskytnú všetkým prístup k základným potrebám, ako sú pôda, strecha nad hlavou a práca. Politika by zase z jeho pohľadu mala "integrovať a viesť dialóg s chudobnými, vylúčenými a zraniteľnými". "Musíme spomaliť, obzrieť sa a navrhnúť lepší spôsob spoločného života na tejto planéte," myslí si pápež.

Slová publikovaná vo štvrtok na webe denníka New York Times sú prevzaté z novej knihy, ktorá je spoločným dielom Františka a jeho životopisca Austena Ivereigha. Dielo s názvom Let Us Dream (Poďme snívať!) Vychádza budúci utorok a podľa nakladateľstva Simon & Schuster je to podľa kritiky "povznášajúca a praktická kniha", ktorá vysvetľuje, prečo dnešný svet potrebuje zásadné zmeny.

Rovnako vážnych kríz, ako je tá spôsobená šírením koronavírusu, je pritom podľa pápeža na planéte nespočet. "Len sú od niektorých z nás tak vzdialené, že sa môžeme tváriť, akoby neexistovali," uvádza. Pápež tak jasne odkazuje na krvavé konflikty v rôznych kútoch sveta, chudobu či na klimatickú zmenu.

Zdroj: TASR/AP

​František okrem toho v texte komentuje aj zavádzanie karanténnych opatrení, väčšina vlád podľa neho postupovala zodpovedne, keď pristúpili k tvrdým krokom v snahe potlačiť šírenie vírusu. Následne kritizuje aj protesty proti reštrikciám a nedodržiavanie pravidiel. Odmieta, že by "opatrenia, ktoré vlády musia zaviesť pre dobro ľudu", predstavovali útok na osobné slobody.

"Pre niektorých je príliš ľahké vziať istú myšlienku, v tomto prípade osobnú slobodu, a premeniť ju na ideológiu, vytvoriť prizmu, cez ktorú posudzujú všetko dianie," myslí si hlava katolíckej cirkvi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.