Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2020, 09:26

Trumpov tím zaplatil milióny za prepočet v Milwaukee, ten pridal hlasy Bidenovi

  • Najväčšie mesto štátu Wisconsin Milwaukee v piatok ukončilo prepočítavanie prezidentských hlasov.
  • Advokáti Donalda Trumpa márne čakali na desiatky tisíc "zabudnutých" hlasovacích lístkov.
  • Za prepočítanie musel Trumpov tím zaplatiť tri milióny dolárov, vo výsledku však prihralo ďalšie hlasy demokratickému protivníkovi Joeovi Bidenovi.
Trumpov tím zaplatil milióny za prepočet v Milwaukee, ten pridal hlasy Bidenovi
Zdroj: TASR/Patrick Semansky

Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden, ktorý sa podľa výsledkov hlasovania občanov USA stane novým americkým prezidentom, získal v druhom prepočte vo wisconsinskom Milwaukee dokonca o 132 hlasov viac ako jeho oponent, uvádza agentúra Reuters.

Celkovo úradníci prepočítali takmer 460-tisíc volebných hlasov, z čoho iba 382 bolo započítaných nanovo. V štáte Wisconsin Biden zvíťazil o takmer 20 600 hlasov. Potvrdili sa tak výsledky prebehnutých volieb.

Donald Trump zaplatil za prepočet hlasov v okrese Milwaukee a Dane tri milióny dolárov, okresy mali podľa Trumpa príliš vysoký počet demokratických hlasov, uviedol server Usatoday.

V okrese Dane získal dosluhujúci prezident USA náskok nad Bidenom o 68 hlasov. Výsledok však nie je finálny, prepočet by mal pokračovať do nedele.

V okrese Milwaukee sa počet hlasov u oboch kandidátov zvýšil potom, čo úradníci našli niekoľko stoviek nezapočítaných hlasov. Volebná komisárka Clair Woodall-Voggová opísala pre agentúru AP incident ako ľudskú chybu.

Trump pravdepodobne pripraví žalobu kvôli zmene výsledkov volieb. Nezostáva mu však príliš veľa času. Celý proces sa musí uzavrieť do utorka.

Konzervatívna skupina voličov Wisconsin Voters Alliance tiež podala žalobu na úradníkov, ktorí hlasy sumarizovali. Na to zareagovali právnici guvernéra Tonyho Evers slovami, že "je to drzý útok na demokraciu ako takú".

Trumpove pokusy o napadnutie volieb zlyhali už v niekoľkých ďalších štátoch ako sú Arizona, Georgia, Michigan, Nevada aj Pensylvánia.

Rozsiahle podvody, na ktoré Trump poukazoval vo svojich prejavoch, sa na súdoch nepotvrdili, neobjavili sa na ich podloženie žiadne relevantné dôkazy.

V pondelok americká vláda uznala Joea Bidena víťazom volieb. Končiaci prezident Trump povedal, že opustí Biely dom, ak zbor voliteľov 14. decembra zvolí za nového prezidenta demokrata Joea Bidena.

Trump však opätovne zopakoval, že voľby boli podvodné.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.