Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2020, 11:18 Aktualizované dňa 29.11.2020 o 22:50

Čierna Hora a Srbsko si vzájomne vyhostili veľvyslancov, Srbsko neskôr ustúpilo

Premiérka Ana Brnabičová vyhlásila, že po rokovaniach nevyhostí čiernohorského veľvyslanca.

Čierna Hora a Srbsko si vzájomne vyhostili veľvyslancov, Srbsko neskôr ustúpilo
Zdroj: Reuters

Srbsko sa dnes zrieklo pôvodne ohláseného vyhostenia čiernohorského veľvyslanca, čo mala byť odveta za rozhodnutie čiernohorského ministerstva zahraničia vyhlásiť srbského veľvyslanca v Podgorici za nežiaducu osobu.

Zmenu rozhodnutia ohlásil pred novinármi srbský prezident Aleksandar Vučić, uviedla agentúra TASS.

"Bol to môj nápad. Domnievam sa, že život a vzťahy medzi susedmi a priateľmi sú oveľa dôležitejšie ako konvencie. Môžeme tým, že sa zriekneme vyhostenia čiernohorského veľvyslanca, predviesť nie našu slabosť, ale našu silu," vyhlásil srbský prezident s tým, že toto rozhodnutie z jeho iniciatívy schválila aj srbská vláda.

"Urobili sme správnu vec pre naše krajiny. Nesmieme sa správať ako dva barany. Predviedli sme, že chceme priateľské, dobré, bratské vzťahy," zdôraznil.

Premiérka Ana Brnabičová podľa TASS dnes vyhlásila, že po rokovaniach so šéfom štátu Srbsko nevyhostí čiernohorského veľvyslanca, hoci v sobotu ministerstvo zahraničia označilo veľvyslanca Tarzana Miloševiča za nežiaducu osobu.

Stalo sa tak potom, čo čiernohorské ministerstvo zahraničia obvinilo srbského veľvyslanca v Podgorici Vladimira Bozovic zo zasahovania do vnútorných vecí Čiernej Hory.

Veľvyslanec bol na neprijateľnosť svojho počínania opakovane upozorňovaný, ústne i písomne ​​varovaný, tvrdia Čiernohorci.

Za "personu non grata" bol vyhlásený po tom, čo v piatok vychvaľoval "zjednotenie Čiernej Hory s bratským Srbskom" v novembri 1918, čo čiernohorské ministerstvo označilo za ďalšie ponižujúce gesto voči hostiteľskému štátu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.