Reuters
StoryEditor

V Bielorusku prebehli ďalšie protesty, hlásia viac ako 300 zadržaných

29.11.2020, 16:50
Autor:
TASRTASR
Protesty proti Lukašenkovmu režimu vypukli po vyhlásení oficiálnych výsledkov prezidentských volieb.

Vyše 320 ľudí zadržala v Bielorusku polícia počas nedeľňajších protestov proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na údaje miestnej ľudskoprávnej skupiny Viasna.

Len v hlavnom meste Minsk zadržali podľa tamojšej polície takmer 250 demonštrantov. Podľa správ miestnych médií sa v nedeľu v rôznych častiach Minska konali celkovo asi dve desiatky protestných zhromaždení, a to aj napriek sneženiu.

Zásahy voči demonštrantom 

Masové protesty proti Lukašenkovmu spornému znovuzvoleniu v augustových prezidentských voľbách trvajú už viac ako tri mesiace. Podľa opozície boli voľby sfalšované a ich skutočnou víťazkou je Sviatlana Cichanovská, ktorá po voľbách opustila Bielorusko a uchýlila sa do Litvy.

Bieloruská polícia pritvrdila v posledných týždňoch zásahy voči demonštrantom, pričom zadržala stovky osôb. Bránila pritom zhromažďovaniu protestujúcich v centre metropoly Minsk.

Opozícia preto zmenila svoju taktiku a vyzvala oponentov Lukašenka, aby sa zhromažďovali po menších skupinách v každom obvode hlavného mesta.

Demonštranti sa v nedeľu schádzali v obytných štvrtiach Minska a postupne vytvárali väčšie protestné pochody. Mnohí účastníci mávali bielo-červeno-bielymi vlajkami, ktoré sa stali symbolom bieloruskej opozície píše agentúra DPA.

Policajti ich podľa nezávislého servera TUT.by rozháňali za slzotvorným plynom, obuškami a ohlušujúcimi granátmi. Voči demonštrantom zasahovali aj vo vnútroblokoch bytových domov.

Vypnutý internet 

Na uliciach Minska hliadkovali stovky neuniformovaných príslušníkov ministerstva vnútra. Rozsiahle časti centra mesta boli ohradené policajnými zátarasami. Úrady uzavreli šesť staníc metra a vypli mobilný internet, aby zabránili zhromažďovaniu demonštrantov. Niektoré štvrte údajne zostali aj bez dodávok elektriny.

Podľa správ miestnych médií sa v nedeľu v rôznych častiach Minska konali asi dve desiatky protestných zhromaždení. Podobné demonštrácie prebehli aj v ďalších bieloruských mestách.

Protesty proti Lukašenkovmu režimu, zadržiavaniu politických väzňov, brutalite polície a svojvôli úradov vypukli po vyhlásení oficiálnych výsledkov prezidentských volieb z augusta a pokračujú do dnešného dňa.

Majú pritom rôznu formu - od masových pochodov a zhromaždení cez pravidelné akcie seniorov, študentov či lekárov po protesty jednotlivcov.

01 - Modified: 2023-09-19 13:06:27 - Feat.: - Title: Vo Švajčiarsku sa začal proces s bývalým členom bieloruskej eskadry smrti, svoju vinu nepopiera 02 - Modified: 2023-09-15 19:58:37 - Feat.: - Title: Lukašenko navrhol trojstrannú spoluprácu s Ruskom a Severnou Kóreou, Minsk chce oživiť staré vzťahy 03 - Modified: 2023-09-11 13:44:53 - Feat.: - Title: Lukašenko kritikom v exile pripravil novú pascu. Po doklady musia ísť späť do vlasti 04 - Modified: 2023-08-31 17:48:58 - Feat.: - Title: Nezmyselné a hlúpe, odkazuje Lukašenko Poľsku a Pobaltí na ich žiadosť, aby vyhostil wagnerovcov 05 - Modified: 2023-08-17 21:46:11 - Feat.: - Title: Ukrajina by sa mala vrátiť k diplomatickým rokovaniam s Ruskom, inak jej hrozí zánik, vyhlásil Lukašenko
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. september 2023 14:11