Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2020, 11:27

Rusko začalo očkovať proti koronavírusu, vedci majú výhrady

V Moskve sa prví ľudia môžu oddnes nechať zaočkovať proti koronavírusu.

Rusko začalo očkovať proti koronavírusu, vedci majú výhrady
Zdroj: Reuters

V Rusku za posledný deň pribudlo 28 782 nových prípadov koronavírusovej infekcie, čo je najviac od začiatku pandémie. S odvolaním sa na tamojšie úrady o tom dnes informuje agentúra Reuters.

Smrteľná bilancia sa zvýšila o 508 na celkových 42 684. V Moskve dnes začalo očkovanie proti koronavírusy v Rusku vyvinutou vakcínou Sputnik V.

Len v Moskve za posledný deň testy novo nákazu koronavírusom preukázali u skoro 8-tisíc ľudí. Celkom sa v Rusku nakazilo 2 431 731 ľudí, čo je po Spojených štátoch, Indii a Brazílii najviac na svete.

V hlavnom meste sa prví ľudia môžu oddnes nechať zaočkovať proti koronavírusu. Ako prvý na vakcínu majú nárok zdravotníci, sociálni pracovníci a zamestnanci v školstve, teda profesie, ktoré prídu do styku s veľkým množstvom ľudí.

"Počas piatich hodín sa na očkovanie zaregistrovalo 5-tisíc ľudí," napísal v piatok na svojej internetovej stránke moskovský starosta Sergej Sobjanin.

Vakcínu môžu dostať ľudia do 60 rokov, vylúčení z očkovania sú pacienti s určitými chronickými chorobami, tehotné ženy a tí, ktorí v uplynulých dvoch týždňoch mali nejaké respiračné ochorenia.

Vakcína Sputnik V sa podáva v dvoch dávkach, avšak portál Meduza v piatok informoval, že farmaceutické firmy zatiaľ stíhajú vyrábať len tú prvú. Medzi oboma dávkami má byť trojtýždňový rozostup.

Rusko okrem Sputnika V už schválilo tiež vakcínu zo sibírskeho strediska Vektor, ktorá sa nazýva EpiVakKorona.

Reuters pripomína, že niektorí vedci majú výhrady k tomu, s akou rýchlosťou ruské úrady postupovali, keď prípravky schválili, bez za sebou mali kompletné testy ohľadom bezpečnosti a účinnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.