Reuters
StoryEditor

Úrady upozorňujú Rusov: Vakcína proti koronavírusu si vyžaduje osem týždňov abstinencie

08.12.2020, 15:48
Autor:
ČTKČTK
Alkoholu je nutné sa zriecť dva týždne pred očkovaním a tiež ďalších šesť týždňov po naočkovaní prvou dávkou vakcíny.

Pri očkovaní proti koronavírusu sa nemôže piť alkohol najmenej osem týždňov, upozornila šéfka úradu na ochranu zdravia spotrebiteľov Rospotrebnadzor Anna Popovová podľa ruského denníka Kommersant.

Alkoholických nápojov je podľa nej nutné sa zriecť dva týždne pred očkovaním a tiež ďalších šesť týždňov po naočkovaní prvou dávkou vakcíny.

Už skôr sa proti požívaniu alkoholu po očkovaní vyslovila podpredsedníčka ruskej vlády Taťjana Golikovová. Tá však nabádala krajanov iba k "obmedzeniu spotreby liehovín".

Popovová objasnila, že v záujme zdravia sa alkohol nemôže piť "ani pred, ani po, ani počas" očkovania, ktoré pozostáva z dvoch dávok očkovacej látky.

Obranná reakcia

Vysvetlila to tým, že užitím liehovín sa organizmus pustí všetkou vervou do detoxikácie, čo sa však deje na úkor vytvárania imunity.

Skrátka, organizmus by mal dostať šancu vytvoriť si správnu obrannú reakciu po očkovaní.

"Prinajmenšom dva týždne pred očkovaním je nutné prerušiť príjem (alkoholu). Vypracovanie imunity zaberie 21 dní medzi dvoma injekciami a ďalších 21 dní po (druhej) injekciu, čo robí 42 dní. Ale musíte jasne chápať, že v tieto dni sa musíte šetriť," uviedla Popovová v rozhlasovom rozhovore.

Dobrovoľne povinné očkovanie?

Kommersant pripomenul, že v Rusku úrady zatiaľ schválili dve ruské vakcíny: Sputnik V a EpiVakKorona.

Na výrobu sa tiež pripravuje tretia vakcína. Na príkaz prezidenta Vladimira Putin sa od konca uplynulého týždňa vedie masové očkovanie, spočiatku učiteľov, lekárov a sociálnych pracovníkov.

Očkovanie je dobrovoľné, aj keď v nezávislých médiách sa už objavili informácie, že v niektorých veľkých štátnych firmách ide skôr o "dobrovoľne povinné" očkovanie s presne stanovenými kvótami pracovníkov.

V Rusku sa od začiatku pandémie nakazilo už viac ako 2,5 milióna ľudí.

17. máj 2022 12:04