Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2020, 08:38 Aktualizované dňa 11.12.2020 o 08:59

Summit Únie podporil prísnejšie emisné záväzky k roku 2030, zhodu dlhé hodiny blokovalo Poľsko

Lídri krajín EÚ podporili obmedzenie emisií skleníkových plynov v Únii o najmenej 55 percent oproti roku 1990.

Summit Únie podporil prísnejšie emisné záväzky k roku 2030, zhodu dlhé hodiny blokovalo Poľsko
Zdroj: Reuters

Európska únia sprísni svoje klimatické záväzky k roku 2030. Zhodli sa na tom dnes po celonočnom rokovaní v Bruseli prezidenti a premiéri členských krajín, ktorí podporili obmedzenie emisií skleníkových plynov v Únii o najmenej 55 percent oproti roku 1990.

Informoval o tom predseda Európskej rady Charles Michel.

Poľsko požadovalo záruky

Zhodu dlhé hodiny blokovalo Poľsko, ktoré žiadalo väčšie záruky finančnej pomoci spojené s náročným prechodom od uhlia k ekologicky čistým technológiám.

Poľsku rovnako ako niektorým ďalším postkomunistickým štátom išlo aj o navýšenie takzvaného modernizačného fondu, prostredníctvom ktorého môžu menej ekonomicky vyspelé krajiny využívať peniaze z obchodovania s emisnými kvótami.

Vykročenie k neutralite

"Je to jasné vykročenie smerom ku klimatickej neutralite v roku 2050," ocenila na twitteri dohodu lídrov predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Nový cieľ nahrádza doterajší záväzok obmedzenia emisií o 40 percent, ktorý by podľa exekutívy Únie nezaručil, že bude EÚ v polovici storočia klimaticky neutrálna. Teda že nebude produkovať žiadne emisie skleníkových plynov, prípadne ich vyváži napríklad výsadbou nových stromov.

Rokovanie summitu pokračuje, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová teraz informuje o aktuálnom vývoji rokovaní s Britániou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.