Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2020, 11:30

Texas velí boju proti Bidenovi, pridali sa ďalšie republikánske štáty. Rozhodne najvyšší súd

Podľa odborníkov na volebné právo má žaloba malú šancu na úspech.

Joe Biden
Zdroj: Reuters

Georgia, Michigan, Pensylvánia a Wisconsin vyzvali najvyšší súd USA, aby zamietol žalobu, ktorú podal Texas proti priebehu volieb v týchto štyroch amerických štátoch. Podľa zástupcov štátov, kde v tohtoročných voľbách vyhral Joe Biden, je žaloba neopodstatnená.

Texas sa so svojou žalobou, ku ktorej sa pridal aj súčasný prezident Donald Trump, domáha spochybnenia výsledku volieb. Podľa odborníkov na volebné právo má však žaloba malú šancu na úspech, píše agentúra Reuters.

Texas sa snaží spochybniť výsledky volieb kvôli tomu, že tieto štyri štáty zmenili pravidlá volieb a rozšírili možnosť hlasovania poštou. Texaská žaloba však nepoukazuje na konkrétne prípady nezrovnalostí pri hlasovaní. K podnetu sa pripojilo aj ďalších 17 štátov, ktoré vedú republikáni.

Podľa ministrov spravodlivosti žalovaných štátov texaský podnet obsahuje "veľký počet nepodložených tvrdení", ktoré už odmietli súdy nižšej inštancie. "Neexistujú náznaky, že by došlo k akémukoľvek podvodu alebo k niečomu, čo by mohlo spochybniť správnosť volebných výsledkov," uviedol minister spravodlivosti Winsconsinu Josh Kaul.

Texas žiada najvyšší súd USA, aby v žalovaných štátoch zneplatnil vymenovanie voliteľov podľa výsledkov volieb. Volitelia by tak boli zvolení zákonodarnými zbormi, ktoré v daných štátoch ovládajú republikáni.

Texas využil osobitné ustanovenie, ktoré umožňuje predkladať spory medzi jednotlivými štátmi priamo najvyššiemu súdu, kam musia za normálnych okolností kauzy dospieť cez súdy nižšej inštancie.

Trump sa pritom už pred voľbami netajil tým, že by chcel viesť spor o výsledok volieb pred najvyšším súdom, kde majú vďaka jeho nedávnej nominácii značnú prevahu konzervatívne naladení sudcovia.

Žalované štáty majú v zbore voliteľov 62 kresiel. Podľa agentúry Reuters Joseph Biden získal 306 voliteľov, k zvoleniu ich potrebuje 270. Jeho protivník Donald Trump môže počítať s podporou 232 voliteľov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.