Reuters
StoryEditor

Báseň, prednesená Erdoganom v Baku, vyvolala konflikt Turecka s Iránom

12.12.2020, 20:36
Autor:
TASRTASR
Verše, ktoré Erdogan predniesol, obsahovali zmienku o tom, ako hranica násilne oddelila územia dávnych Azerov.

Turecko si predvolalo iránskeho veľvyslanca v Ankare. Dôvodom bola "agresívna" reakcia Iránu na báseň, ktorú turecký prezident Recep Tayyip Erdogan recitoval počas tohtotýždňovej návštevy Azerbajdžanu.

Teherán toto Erdoganovo gesto označil za podporu snáh Azerbajdžanu o zabratie tých častí územia Iránu, ktoré sú obývané Azerbajdžancami/Azermi.

Prevažne azerbajdžanskú populáciu, ktorá hovorí turkickým jazykom, majú tri iránske provincie: Západný Azerbajdžan, Východný Azerbajdžan a Ardabil.

Verše, ktoré Erdogan predniesol, obsahovali zmienku o tom, ako hranica násilne oddelila územia dávnych Azerov.
Riaditeľ komunikačného odboru tureckej vlády Fahrettin Altun vo svojom sobotňajšom vyhlásení uviedol, že Iránci skreslili význam básne, aby takto "podnecovali nezmyselné napätie".

V súvislosti s kauzou v sobotu telefonicky hovorili aj ministri zahraničných vecí Turecka a Iránu. Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu svojmu rezortnému kolegovi Mohammedovi Džavádovi Zarífovi povedal, že verejné vyhlásenia prichádzajúce z Teheránu a zamerané na tureckého vodcu sú "nepodložené" a neprijateľné - najmä v situácii, "keď medzi oboma vládami existujú iné komunikačné kanály".

Altun uviedol, že iránsky veľvyslanec v Ankare bol na turecké ministerstvo zahraničných vecí predvolaný v piatok večer. Stalo sa tak po tom, čo iránske ministerstvo zahraničia predvolalo tureckého veľvyslanca v Teheráne, aby vysvetlil Erdoganove "všetečné a neprijateľné" výroky v Baku.

Podľa Altuna však Erdoganom citovaná báseň "odráža emocionálne skúsenosti národa poškodeného v dôsledku okupácie azerbajdžanských území Arménskom. Neboli v nej žiadne odkazy na Irán".

Erdogan tento týždeň navštívil Baku a zúčastnil sa na vojenskej prehliadke na oslavu nedávnej dohody o prímerí, ktorá Azerbajdžanu po krátkom ozbrojenom konflikte s Arménskom umožnila získať späť kontrolu nad rozsiahlymi oblasťami Náhorného Karabachu a priľahlými regiónmi.

Teherán a Ankara udržiavajú väčšinou priateľské vzťahy - aj napriek tomu, že v regionálnych konfliktoch nestoja na rovnakých stranách - tak je to napr. v prípade vojny v Sýrii či obchodných sankcií USA proti Iránu.

01 - Modified: 2022-07-26 15:15:39 - Feat.: - Title: Erdogan a Putin sa stretnú na budúci týždeň v Soči 02 - Modified: 2022-07-26 15:16:43 - Feat.: - Title: Prekvapujúci krok Putina. Chce, aby sa turecké drony Bayraktar vyrábali v Rusku 03 - Modified: 2022-07-26 07:44:37 - Feat.: - Title: USA ponúkli pomoc pri budovaní vzťahov medzi Arménskom a Azerbajdžanom 04 - Modified: 2022-07-22 13:28:04 - Feat.: - Title: Ukrajina podpíše dohodu o vývoze obilia len s Tureckom a OSN. S Ruskom nie 05 - Modified: 2022-07-22 08:17:16 - Feat.: - Title: V Turecku pribúda počet chorých na COVID-19. Registrované boli aj prípady turistov zo Slovenska
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. júl 2022 20:16