Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.12.2020, 14:15

Švédi si priznali chybu, úrady podľa premiéra neodhadli silu vírusu

Švédsko tento rok zaznamenalo 320 098 prípadov nákazy koronavírusom a 7514 súvisiacich úmrtí.

Švédi si priznali chybu, úrady podľa premiéra neodhadli silu vírusu
Zdroj: Reuters

Švédske zdravotnícke úrady, ktoré počas prvej vlny pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 nenariadili celoplošný lockdown, neodhadli silu vírusu v súvislosti s opätovným prepuknutím, uviedol v utorok švédsky premiér Stefan Löfven.

"Myslím si, že väčšina ľudí z tohto odboru si nepredstavovala takúto vlnu; hovorili o rozličných miestach prepuknutia vírusu," uviedol premiér pre nórsky denník Aftenposten.

​Löfven vyjadrenie vyslovil niekoľko hodín predtým, ako sa k švédskym protipandemickým opatreniam chystala vydať predbežnú správu odborná komisia.

Tamojšia menšinová ľavicovo orientovaná vláda počas leta uviedla, že zmienenú komisiu zostaví po skončení pandémie. Po nátlaku však musela konať skôr, píše AP.

Švédsko tento rok zaznamenalo 320 098 prípadov nákazy koronavírusom a 7514 súvisiacich úmrtí. Počet úmrtí je oveľa vyšší ako v susednom Nórsku, Fínsku či Dánsku, konštatuje AP.

Na jeseň sa v Švédsku značne zvýšil počet nových prípadov tohto ochorenia, následkom čoho došlo k preťaženiu zdravotníckeho systému.

Nákaza sa rýchlo šírila medzi švédskymi zdravotníkmi, dôsledkom čoho musela vláda zaviesť viacero protipandemických opatrení, vrátane celoplošného zákazu predaja alkoholu v baroch a reštauráciách po 22.00 h.

Švédsko tiež nariadilo dosiaľ najprísnejšie opatrenie v krajine a to zákaz zhromažďovania viac ako ôsmich

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.