Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.12.2020, 21:37

Pápež vyzval na omši na pomoc chudobným

V piatok prednesie hlava katolíckej cirkvi tradičné posolstvo Mestu a svetu (Urbi et orbi).

Pápež František
Zdroj: Reuters

Pápež František vyzval na polnočnej omši vo Svätopeterskom chráme na pomoc chudobným a pripomenul, že sám Ježiš sa narodil ako chudobný vydedenec.

Tohtoročná bohoslužba bola kvôli koronavírusovým obmedzeniam komornejšia - zúčastnilo sa jej vrátane hlúčiku kardinálov a biskupov menej ako sto ľudí - a konala sa skôr. Informuje o tom agentúra Reuters.

Polnočné vianočné omše sa zvyčajne slúžia v hlavnej chrámovej lodi za účasti až 10-tisíc ľudí, prítomní bývajú členovia diplomatického zboru z takmer dvesto krajín.

Tentoraz sa veriaci zabudovali do zadnej časti svätostánku. Obrad začal o dve hodiny skôr, aby sa po jeho skončení stihli vrátiť domov pred 22:00 hod., odkedy platí zákaz vychádzania.

Pápež František povedal, že Vianoce by mali každého prinútiť, aby premýšľal o "našej nespravodlivosti voči toľkých našim bratom a sestrám", namiesto aby hovel "našej nekonečnej túžbe po majetku" a po pominuteľnom potešení.

"Boh medzi nás prišiel v chudobe a v núdzi, aby nám povedal, že keď budeme slúžiť chudobným, preukážeme tak lásku k nemu," povedal 84-ročný pápež, ktorý dnes odslúžil svoju ôsmu vianočnú omšu.

V piatok prednesie hlava katolíckej cirkvi tradičné posolstvo Mestu a svetu (Urbi et orbi). Výnimočne tak urobí vo vnútri Apoštolského paláca, aby sa vzhľadom na pandémiu zabránilo zhluknutiu davov veriacich.

Toto požehnanie pápeži prednášajú vždy na Boží hod vianočný a veľkonočný. Všetky akcie s účasťou pápeža medzi 24. decembrom a 6. januárom sa konajú v interiéroch s malú alebo žiadnou účasťou verejnosti a naživo sa prenášajú na internete a v televízii. Taliani smú v týchto dňoch vychádzať len do práce, k lekárovi alebo za nutnými pochôdzkami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.