Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.12.2020, 16:17

Tisíce vodičov trávia sviatky na britských hraniciach. Bez testu ich nepustia

Väčšina testov sa vykonáva na bývalom letisku Manston, ktoré leží asi 30 kilometrov od prístavu Dover.

Tisíce vodičov trávia sviatky na britských hraniciach. Bez testu ich nepustia
Zdroj: Reuters

Na juhu Británie stále zostáva asi päťtisíc kamiónov, ktoré tam uviazli, keď Francúzsko v noci na pondelok uzavrela hranice. Reagovalo tým na novú, výrazne nákazlivejšiu mutáciu koronavírusu zistenú v Británii. Uviedol to dnes server BBC.

​V utorok dal Paríž súhlas, aby sa hranice otvorili pre ľudí s negatívnym testom na koronavírus, čo však prevádzku značne spomaľuje. Podľa BBC potrvá kritická situácia ešte niekoľko dní.

Väčšina testov sa vykonáva na bývalom letisku Manston, ktoré leží asi 30 kilometrov od prístavu Dover.

Úrady rozdávajú vodičom zadarmo teplé pitie a jedlo a na miesto bolo dopravených aj viac ako 250 mobilných toaliet. Dobrovoľníci doručujú potraviny a nápoje tiež vodičom v kolóne na diaľnici M20. Množstvo vodičov si v minulých dňoch sťažovalo, že o nich nie je dostatočne postarané.

"Naším cieľom je, aby sa zahraniční vodiči kamiónov dostali čo najskôr späť ku svojim rodinám," vyhlásil britský minister dopravy Grant Shapps. "Viem, že je to pre nich ťažké, keď sú v tomto ročnom čase zatvorení v kabínach svojich vozidiel. Uisťujem však, že robíme maximum pre to, aby sme ich dostali domov," dodal.

Kvôli mutáciu koronavírusu zastavila Slovenská republika v pondelok cesty lietadlom z Británie, od stredy sa však už môžu Slováci z britských ostrovov letecky vracať. Pred nástupom do lietadla ale musia predložiť negatívny test na koronavírus. Po návrate domov ich čaká povinná karanténa.

Prístav Calais zostal výnimočne otvorený a trajektové spoločnosti počas sviatkov pracujú, aj keď prijímajú vozidlá iba v smere Dover-Calais.

Okrem trajektov sú kamióny prevážané do Francúzska aj na vlakoch, ktoré prechádzajú podmorským tunelom spájajúcim Britániu a Francúzsko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.