Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.12.2020, 12:21 Aktualizované dňa 28.12.2020 o 12:55

Kľúčový krok: štáty EÚ schválili brexitovú dohodu

Na Vianoce uzavretá dohovor tak môže nadobudnúť účinnosť od 1. januára aj bez súhlasu Európskeho parlamentu.

Kľúčový krok: štáty EÚ schválili brexitovú dohodu
Zdroj: Reuters

Zástupcovia členských krajín Európskej únie dnes jednomyseľne podporili dohodu, ktorá upravuje okrem iného aj budúce obchodné vzťahy s Britániou. Informoval o tom hovorca nemeckého predsedníctva EÚ.

​Na Vianoce uzavretá dohovor tak môže nadobudnúť účinnosť od 1. januára aj bez súhlasu Európskeho parlamentu (EP), ktorý ju bude schvaľovať až dodatočne počas prvého mesiaca budúceho roka.

Členské štáty musia formalizovať dohodu písomnou cestou, čo podľa hovorcu urobia do utorkového popoludnia. Potom už na európskej strane nebude nič brániť jej nadobudnutia účinnosti. Britský parlament bude zmluvu schvaľovať v stredu.

"Veľvyslanci krajín EÚ jednohlasne schválili predbežné vykonávanie dohovoru o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom od 1. januára 2021," uviedol na twitteri hovorca Sebastian Fischer po zhruba polhodinovej schôdzke diplomatov členských krajín.

Experti členských krajín počas necelých štyroch dní preštudovali viac ako 1200 stránok dokumentu, ktorý zaisťuje bezproblémové obchodovanie cez Lamanšský prieliv, ktoré nebude zaťažené clami. Dohoda tiež upravuje vzájomné vzťahy napríklad v rybolove, energetike, doprave či justičnú a policajnú spoluprácu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.