Reuters
StoryEditor

Predstavitelia Únie podpísali dohodu o obchode a spolupráci s Britániou

30.12.2020, 09:13
Autor:
TASRTASR
Dokument teraz putuje do Londýna, kde svoj podpis pridá britský premiér Boris Johnson.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel v stredu podpísali dohodu o obchode a spolupráci so Spojeným kráľovstvom po brexite.

Dokument teraz putuje do Londýna, kde svoj podpis pridá britský premiér Boris Johnson.

​Predstavitelia Únie dohodu podpísali na krátkej ceremónii v Bruseli prenášanej naživo na internete.

Urobili tak šesť dní po tom, ako vyjednávači oboch strán oznámili dosiahnutie dohody na poslednú chvíľu po náročných deväťmesačných rokovaniach. Platiť by mala zatiaľ predbežne od 1. januára.

Členské štáty Únie vyjadrili jednohlasný súhlas s dokumentom tento pondelok a po podpise v Bruseli ho lietadlom britských vzdušných síl prevážajú do Londýna premiérovi Johnsonovi. V stredu sa zídu aj poslanci britského parlamentu, aby dohodu ratifikovali.

Potrebný je tiež súhlas Európskeho parlamentu, ktorý na prijatie dokumentu do konca roka už nemal dostatok času. Rozpravu o dohode tak začne v januári. Trvať by podľa agentúry AFP mala niekoľko týždňov a hlasovanie sa podľa agentúry DPA očakáva vo februári alebo v marci.

Dohoda o obchode a spolupráci Európskej únie a Spojeného kráľovstva, ktorá má takmer 1250 strán, upravuje ich hospodárske vzťahy od 1. januára. Jej uzatvorenie umožnilo, aby obchod medzi oboma stranami pokračoval bez ciel a s čo možno najmenšími bariérami aj po prelome roka, keď Británia opustí jednotný trh Európskej únie.

Dokument upravuje i ďalšie témy, napríklad rybolov či spoluprácu v oblasti energetiky, dopravy, justície a polície.

Michel dohodu ocenil ako spravodlivú a vyváženú. Podľa jeho slov ochráni záujmy eurobloku a prinesie pre občanov a podniky stabilitu a spoľahlivosť. Európska únia bude s Britániou aj v budúcnosti spolupracovať pri dôležitých témach, ako sú ochrana klímy alebo globálny boj proti pandémiám, dodal šéf Európskej rady.

01 - Modified: 2024-07-12 07:56:20 - Feat.: - Title: Štyria ľudia zahynuli pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv, desiatky ďalších zachránili 02 - Modified: 2024-07-11 18:42:16 - Feat.: - Title: Bývalý šéf ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj začal pôsobiť ako veľvyslanec v Británii 03 - Modified: 2024-07-10 12:56:05 - Feat.: - Title: Británia môže stratiť milionárov, v iných krajinách ich počet vzrastie 04 - Modified: 2024-07-09 14:22:24 - Feat.: - Title: Populárny britský výrobca vysávačov bude prepúšťať, chce znižovať náklady 05 - Modified: 2024-07-09 06:24:40 - Feat.: - Title: Nový britský premiér Starmer prisľúbil vylepšiť pobrexitovú dohodu s Európskou úniou
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
16. júl 2024 22:07