Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2020, 12:42

Štúdia odhaľuje, že vo Wu-chane sa mohlo nakaziť desaťkrát viac ľudí, ako priznáva Čína

Výskumníci zistili, že u 4,43 percenta obyvateľov Wu-chanu sa nachádzajú protilátky.

Štúdia odhaľuje, že vo Wu-chane sa mohlo nakaziť desaťkrát viac ľudí, ako priznáva Čína
Zdroj: Reuters

Takmer päť percent obyvateľstva stredočínskeho mesta Wu-chan môže byť nakazených ochorením COVID-19, uviedla webová stránka britskej televíznej stanice BBC s odvolaním sa na výsledky štúdie odborníkov z čínskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Odhaduje sa, že vo Wu-chane, ktorý leží v provincii Chu-pej, momentálne žije 11 miliónov obyvateľov, čo by znamenalo, že vírusom mohlo byť infikovaných takmer 500-tisíc ľudí.

​Ak by tieto údaje boli pravdivé, celkový počet nakazených by desaťnásobne prevýšil 50 354 oficiálne registrovaných prípadov. Čína do oficiálnych záznamov neráta bezpríznakové prípady ochorenia, dodáva BBC.

Odobrali vzorky 34-tisíc obyvateľov

Počas štúdie, ktorú vykonali vedci začiatkom tohto roka, odobrali vzorky 34-tisíc obyvateľov Wu-chanu, ako aj širšej oblasti provincie Chu-pej, Pekingu, Šanghaja a štyroch ďalších provincií.

Výskumníci zistili, že u 4,43 percenta obyvateľov Wu-chanu sa nachádzajú protilátky proti vírusu SARS-CoV-2, zatiaľ čo v širšej oblasti provincie Chu-pej je miera prevalencie protilátok 0,44 percenta.

Štúdiu zrealizovali pred príchodom medzinárodného tímu odborníkov, ktorí majú vo Wu-chane skúmať pôvod vírusu. Po niekoľkomesačných rokovaniach s Pekingom, ktorý odmietal povolenie nezávislého prešetrenia prípadu, sa dohodli, že medzinárodný tím mesto navštívi budúci mesiac.

Málo nakazených mimo Wu-chanu

Čína si začiatkom roka vyslúžila kritiku za krytie rozsahu epidémie koronavírusu SARS-CoV-2 na svojom území. Podľa stanoviska centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa mimo mesta Chu-pej spomedzi 12-tisíc otestovaných osôb prítomnosť protilátok potvrdila len u dvoch z nich.

Na základe štúdie, ktorú vykonali mesiac po tom, čo sa Číne "podarilo dostať pod kontrolu prvú vlnu" koronavírusovej pandémie, dospeli k názoru, že mimo mesta Wu-chan sa nakazil len malý počet obyvateľstva. Štúdia teda predpokladá, že protipandemické opatrenia, ktoré zaviedli vo Wu-chane, zabránili rozsiahlejšiemu šíreniu vírusu.

Vedci pôvodne predpokladali, že vírus sa rozšíril na tzv. mokrých trhoch v meste Wu-chan, odkiaľ sa preniesol zo zvieraťa na človeka. Odborníci však teraz tvrdia, že mokré trhy spôsobili rozšírenie už existujúcej nákazy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.