Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.01.2021, 21:09 Aktualizované dňa 01.01.2021 o 21:15

Trump utŕžil citeľnú ranu. Americký senát prehlasoval jeho veto obranného rozpočtu

Prvýkrát za štyri roky úradovania Donald Trump bude musieť akceptovať zvrátenie svojej snahy odmietnuť opatrenia schválené Kongresom.

Trump utŕžil citeľnú ranu. Americký senát prehlasoval jeho veto obranného rozpočtu
Zdroj: Reuters

Americký Senát sa pridal ku Snemovni reprezentantov a prehlasoval prezidentovo veto obranného rozpočtu. Prvýkrát za štyri roky úradovania tak Donald Trump bude musieť akceptovať zvrátenie svojej snahy odmietnuť opatrenia schválené Kongresom.

Proti prezidentovu vetu sa postavila aj väčšina jeho republikánov, keď pre rozpočet hlasovalo 81 senátorov a proti ich bolo len 13, uviedla agentúra AP.

Jasne sa ukázal pomer síl

Senát sa kvôli zákonu o rozpočte vo výške 740 miliárd dolárov označovanom skratkou NDAA mimoriadne zišiel na Nový rok.

Už pri prvom procedurálnom hlasovaní o obmedzení debaty sa pre vyslovilo 80 zákonodarcov a len 12 bolo proti. Jasne sa tak ukázal pomer síl, ktorý hovoril v Trumpov neprospech, hoci republikáni majú v Senáte väčšinu.

"Senát sa sústredí na toto: dokončiť každoročnú obrannú legislatívu ... Schválili sme ju už 59 rokov v rade a tak či onak schválime aj šesťdesiatykrát NDAA predtým, než Kongres v nedeľu uzavrie svoju schôdzu," uviedol pred hlasovaním šéf republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell.

Už pri hlasovaní v Snemovni reprezentantov sa proti prezidentovi postavila značná časť republikánov, pre obranný rozpočet ich spolu s demokratmi hlasovalo 109.

Citeľná rana pre Trumpa

Republikáni v Senáte sa zachovali podobne, a Trump tak tesne pred odchodom z Bieleho domu utŕžil od Kongesu citeľnú ranu. Jeho skoršia veta vo všetkých prípadoch odolala.

Trump vetoval NDAA tesne pred Vianocami. Požadoval okrem iného, ​​aby k nemu zákonodarcovia pripojili ustanovenia o zrušení normy umožňujúcej aktuálnu podobu digitálnych platforiem, ktoré hlava štátu označuje za zaujaté v neprospech republikánov.

Nepáčila sa mu tiež pasáž o premenovaní vojenských základní, ktoré nesú mená generálov bojujúcich v občianskej vojne v rokoch 1861 až 1865 na strane Konfederácie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.