Reuters
StoryEditor

Britský súd rozhodol nevydať Assangea do USA. Mal obavy, že by mohol spáchať samovraždu

04.01.2021, 11:28
Autor:
ČTKČTK
Julian Assange čelí v USA obvineniam z porušenia špionážneho zákona a sprisahania.

Britský súd dnes rozhodol, že zakladateľ portálu WikiLeaks Julian Assange by nemal byť vydaný do Spojených štátov, kde čelí obvineniam z porušenia špionážneho zákona a sprisahania s cieľom nabúrať sa do vládnych počítačov.

Informovali o tom agentúry AP a Reuters. Sudkyňa Vanessa Baraitserová podľa Reuters rozhodnutie nevydať Assangea zdôvodnila obavou, že by mohol spáchať samovraždu.

Austrálčanovi by v USA hrozil trest až 175 rokov väzenia. Americká vláda podľa agentúry AP oznámila, že sa chce proti rozhodnutiu britského súdu odvolať.

Americké úrady Assangea viní zo zverejnenia tajných amerických vojenských záznamov a diplomatických správ prostredníctvom WikiLeaks. Assange svojím konaním podľa USA ohrozil ľudské životy.

Chcú požiadať o prepustenie

Assangeovi právnici naopak označili stíhanie za politicky motivované a stupňované americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Vydanie Assangea by podľa nich vážne ohrozilo prácu novinárov. Právny tím podľa AP chce požiadať o Assangeovo prepustenie z londýnskej väznice, kde je zadržiavaný už viac ako rok a pol.

Obavy zo samovraždy 

Sudkyňa Vanessa Baraitserová dnes zamietla takmer všetky námietky Assangeovho právneho tímu. Rozhodnutie ho nevydať však zdôvodnila skutočným rizikom, že by mohol spáchať samovraždu.

Poznamenala pritom, že Assange trpí stredne ťažkou až ťažkou klinickou depresiou, čo by zrejme zhoršila takmer úplná izolácia, ktorej by v prípade vydania do USA pravdepodobne čelil. Podľa agentúry Reuters tiež uviedla, že postupy amerických úradov by mu zrejme nezabránili pokúsiť sa o samovraždu.

Kauza WikiLeaks

Portál WikiLeaks na seba strhol pozornosť médií z celého sveta v roku 2010, keď publikoval tajné video americkej armády zachytávajúce letecký útok v Bagdade z roku 2007, ktorý zabil desiatku ľudí vrátane dvoch reportérov agentúry Reuters.

Portál potom okrem iného zverejnil množstvo tajných správ, prevažne poľných hlásení amerických vojakov z rokov 2004 až 2009, a tajných amerických diplomatických depeší.

Assange bol v posledných rokoch vo väzbe, na kauciu ho súd odmietol prepustiť kvôli obavám z úteku.

Kauciu porušil v júni 2012, keď sa kvôli hroziacej extradícii do USA ukryl na ekvádorskej ambasáde v Londýne. Ekvádor mu však predvlani odobral azyl, načo Assangea zatkla britská polícia.

23. máj 2022 17:54