Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.01.2021, 20:35 Aktualizované dňa 07.01.2021 o 09:51

Kongres potvrdil výsledok prezidentských volieb, Trump sľúbil pokojné odovzdanie moci

  • Obe komory amerického Kongresu mali dnes spoločné zasadanie, kde počítali hlasy voliteľov.
  • Na ňom dnes potvrdili právoplatné víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách. 
  • Zasadnutie bolo narušené demonštrantmi, ktorí vtrhli až do budovy Kapitolu a rokovanie museli prerušiť.
  • Stalo sa tak po tom, ako ich tam poslal americký prezident Donald Trump, ktorý sa odmieta zmieriť s prehrou vo voľbách.
  • Viacerí politici vrátane demokratických lídrov Kongresu, zvoleného prezidenta Joea Bidena aj predstaviteľov republikánskej strany vyzvali Trumpa, aby demonštrantov zastavil.
  • Trump sa prihovoril občanom v krátkom videu, kde ich vyzval, aby išli domov. Zároveň však opakoval svoj naratív o ukradnutých a podvodných voľbách.
Kongres potvrdil výsledok prezidentských volieb, Trump sľúbil pokojné odovzdanie moci
Zdroj: Reuters

Spoločné zasadnutie oboch komôr amerického Kongresu v stredu oficiálne potvrdilo výsledky novembrových prezidentských volieb.

Za prezidenta bol zvolený Joe Biden a za viceprezidentku Kamala Harrisová, oznámil predseda Senátu Mike Pence. Informovala o tom televízna stanica CNN.

Trump v reakcii na túto správu avizoval, že teraz "bude nasledovať usporiadané odovzdanie moci".

Protesty republikánov  

Biden dostal od zboru voliteľov, ktoré rozhoduje o tom, kto bude prezidentom, 306 hlasov voliteľov a odchádzajúci prezident Donald Trump 232.

Kongres pod vedením viceprezidenta Mikea Pencea hlasy slávnostne prerátal. Tento akt narušili republikánski členovia Kongresu, ktorí vzniesli námietky proti započítaniu hlasov voliteľov zo štátu Pensylvánia a Arizona. Obe sťažnosti následne osobitne zamietli zákonodarcovia v oboch komorách Kongresu.

Ešte predtým však zasadnutie prerušili priaznivci odchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa, keď v stredu vnikli do budovy Kapitolu, sídla amerického Kongresu. V chaotickej situácii zasadnutie prerušili a kongresmanov i novinárov evakuovali.

Niekoľko úmrtí 

Počas potýčok medzi protestujúcimi a policajtmi v Kongrese policajti postrelili do hrudníka ženu, ktorá neskôr v nemocnici zomrela, povedal Contee. O jej úmrtí už predtým informovali médiá.

Novinári píšu aj o smrti ďalších troch ľudí - dvoch mužov a jednej ženy -, ich úmrtie však údajne nesúvisí s nepokojmi. Podľa polície všetci traja zomreli v dôsledku akútneho zdravotného problému.

Niekoľko ľudí utrpelo zranenia. Počas násilností polícia zadržala 52 osôb, z ktorých 26 zadržala na pôde Kapitolu. Polícia takisto informovala, že v Kapitole zaistila dve bomby - v sídle republikánov aj demokratov.

O niekoľko hodín neskôr polícia vyhlásila, že bezpečnosť Kapitolu bola opäť zaistená. O polnoci SEČ začal v celom hlavnom meste platiť zákazu nočného vychádzania. Do ulíc vyslali príslušníkov Národnej gardy a federálnej polície.

Starostka Washingtonu Muriel Bowserová stanovila zákaz vychádzania od 18.00 h miestneho času (štvrtok 00.00 h SEČ) do štvrtka 06.00 h (12.00 h SEČ). Zároveň predĺžila stav núdze v hlavnom meste na nasledujúce dva týždne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.