Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2021, 19:41

Na Ukrajine vybuchol plynovod, ktorý zásobuje aj Slovensko. Dodávky nie sú ohrozené

Minister hospodárstva Richard Sulík informoval, že na plynovode je viacero vetiev, ktoré zostali po výbuchu nepoškodené.

Na Ukrajine vybuchol plynovod, ktorý zásobuje aj Slovensko. Dodávky nie sú ohrozené
Zdroj: Reprofoto/YouTube

Na ukrajinskom úseku plynovodu, ktorý zemným plynom zásobuje aj európske krajiny, došlo v sobotu k mohutnej explózii, informovala agentúra Ukrinform.

Dodávky plynu do Európy by nehoda na ukrajinskej časti plynovodu Urengoj-Pomary-Užhorod nemala ovplyvniť, dodala agentúra DPA.

Prevádzkovateľ siete Ukrtransgaz však už medzičasom varoval obyvateľov mesta Lubny v Poltavskej oblasti, že môže dôjsť k výpadkom v dodávke plynu.

Správy o obetiach a zranených nie sú známe

Na miesto výbuchu - v blízkosti obce Chalepci v Poltavskej oblasti, ležiacej v stredovýchodnej časti Ukrajiny - bolo vyslaných 40 hasičov.

Nateraz nie sú správy o obetiach a zranených. Okolitým dedinám tiež nič nehrozí. Príčina výbuchu a rozsah škôd zatiaľ nie sú známe.

Podľa DPA očití svedkovia zverejňujú na sociálnych sieťach videozáznamy veľkej ohnivej gule na oblohe.

Preprava je plynulá

Preprava plynu na vstupnom bode z Ukrajiny na Slovensko je plynulá. V reakcii na explóziu to uviedol špecialista externej komunikácie a PR spoločnosti Eustream Pavol Kubík.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) informoval, že na plynovode je viacero vetiev, ktoré zostali po výbuchu nepoškodené.

"Preprava na vstupnom bode z Ukrajiny je plynulá. Podľa informácie od kolegov z GTSOU by táto udalosť nemala mať dosah na medzinárodný tranzit," povedal pre TASR Kubík.

Situáciu preveroval aj Sulík, ktorý je v kontakte s predsedom predstavenstva SPP - distribúcia Františkom Čuprom.

"Obyvatelia Slovenska môžu zostať pokojní, plyn k nám v týchto chvíľach naďalej prúdi. Dobrou správou je, že na plynovode je viacero vetiev, ktoré zostali po výbuchu nepoškodené. Samozrejme, sme pripravení na všetky scenáre a v prípade zhoršenia situácie vieme využiť zásobníky, ktoré máme naplnené," ubezpečil šéf rezortu hospodárstva.

Sulík pripomenul, že v súčasnosti majú viaceré európske krajiny nadbytok plynu. "Zažili sme výnimočne teplý december a zároveň tu máme aj ekonomický útlm. Aj z týchto dôvodov bola spotreba plynu nižšia ako za normálnych okolností," vysvetlil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.